Swedbank: kodulaenu võtmine kasvab, ohumärgiks uute korterite hinnatõus

Eluasemelaenude võtmine on jätkuvas kasvutrendis ning tõus jätkub tõenäoliselt ka järgneval aastal. Panka teeb seejuures murelikuks uue kinnisvara hinnatõus, mida on vedanud eelkõige pakkumiste vähesus uutele varadele, tõdes tänasel pressiüritusel Swedbanki eraisikute finantseerimise divisjoni direktor Andres Tukk.

Käesoleva aasta esimese 5 kuuga on tehingute arvu kasv küllalt kiire – esimese 5 kuuga +18%, 2012 kokku +21%. „Samas on pakkumiste arv aastaga vähenenud ja see võib olla üheks kiirenenud hinnatõusu põhjuseks. Meie hinnangul peab kasv olema eelkõige jätkusuutlik ja pangana jälgime kindlasti olukorda hoolikalt. Soovitame inimestel laenuvõtmise hoolsalt läbi mõelda ning laiemalt võttes ei tohiks me unustada mõne aasta taguseid kogemusi buumi ajast,“ selgitas Tukk. „Tänased kliendid laenavad üldiselt mõistlikult ja maksekoormus on hea – laenu võtmine mõeldakse hoolikalt läbi ja jäetakse ka piisav puhver muudeks kuludeks.“

Tuka sõnul on väga positiivseks trendiks omavahenditest kinnisvara finantseerimine, mis on buumi aastatega oluliselt muutunud. „Kui tollal finantseerisid inimesed valdavalt panga toel, siis täna on kinnisvara investeeringuna jälle populaarsem ning uutest korteritest finantseeritakse omavahenditest juba ligi 50%. See näitab, et inimesed otsivad aktiivselt väljundit kontol seisvale rahale,“ märkis Tukk.

Tema sõnul pole lähiajal oodata suurt muudatust ka Euribori käitumises. „Kui täna on eluasemelaenu marginaalid pisut tõusnud, siis pole see põhjustatud mitte Euribori muutusest, vaid seetõttu, et pankadele kehtestatud karmimad nõuded on toonud kaasa ka kerge muutuse kõrgemate laenumarginaalide näol,“ hindas Tukk.

Üritusel tuli jutuks ka makseraskustes kliendid ja nende tänane olukord. „Makseraskustes klientide arv on tänaseks oluliselt vähenenud – põhjusteks on eelkõige tööhõive taastumine ning madal intressitase, mis on toonud laenu hädas olijatele kaasa madalama laenumakse. Kuid 2009-2010 vajas laenu restruktureerimist 6000 klienti, siis täna on neist ca 4/5 makseraskustest üle saanud ja ülejäänud ca 1000 kliendiga tegeleme igapäevaselt,“ lisas Tukk.

Swedbanki kinnisvarasektori juht Ero Viik ütles, et 2013. aasta teisel poolel näeme tasakaaluka kasvu jätkumist kinnisvara turul. „Aasta teises pooles on hinnatrend sõltuvalt asukohast stabiilne või kergelt tõusev, mida mõjutavad selgelt uute objektide tehingud. Tallinnas püsib aktiivne huvi uute korterite vastu ning meie prognoosime aasta müügiks 1250-1300 korterit,“ sõnas Viik.

„Ka arendajad võtavad täna juba julgemalt uusi projekte ette ja tõenäoliselt näeme lähiaastatel pakkumise suurenemist, mis võiks kaasa tuua ka surve hinnalangusele. Arendajad on julgemad, sest nõudlus püsib tugev ja ehituse sisendhinnad stabiilsed,“ lisas Viik.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

3 + 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

01.02.2022 Kasutusluba ja selle taotlemine