Tallinna elamispindade üüri pakkumishind on 82 krooni/m2 2 kommentaari

Elamispindade turgu käsitledes on juttu enamasti elamispindade ostust-müügist. Kõrvale jääb üüriturg, mis vastupidiselt ostu-müügiturule on masu-aegadel üksjagu aktiveerunud.
Illustratsioon
Üürituru käsitlemise vaeslapseossa jäämine meedias on põhjustatud eelkõige sellest, et üürituru kohta saadaolev info on sageli ebausaldusväärne. Meil puudub isegi kindel number selle kohta, kui palju on Eestis või Tallinnas üüripindu kokku.

Puuduliku põhjuseks on asjaolu, et enamus üürileandjatest on eraisikud, kes üürivad välja juhuse või saatuse tahtel kätte jäänud korterit ning sellest ametivõime enamasti ei informeerita.

Siiski on võimalik portaalide pakkumiste alusel teha mõningaid järeldusi üürituru ja selle käitumise kohta.

Portaali KV.EE andmete alusel on viimase viie kuu jooksul Tallinna elamispinna keskmine üüri pakkumishind kõikunud üsna kitsas koridoris 81 ja 83 krooni vahel.
Üüripakkumiste maksimaalne hind oli analoogselt ostu-müügitehingute maksimaalsele hinnale 2007. a. kevadel, mis keskmine pakkumishind oli 147-148 krooni tasemel.
Illustratsioon
Seega on Tallinnas üüri pakkumishinnad tipust langenud 45%. Võrdlusena olgu toodud, et Tallinna ostu-müügitehingute on -ameti andmete alusel langenud tipust pisut enam ehk 50% võrra.

Üüripakkumiste arv tõusis portaalis eriti äkiliselt käesoleva 2009. a. alguses ja tõusis tippu märtsis, mil üürilevõtjal oli valida 5571 üüripakkumise vahelt. Alates käesoleva aasta aprillist alates on üüripakkumiste arv stabiilselt vähenenud jõudes 4166 pakkumise tasemele.

Võrdlusena olgu siin toodud, et näiteks 2006. a. ostu-müügituru tehinguaktiivsuse tippaasta keskmisena oli portaalis vaid 650 üüri pakkumist. Nii ületab tänane pakkumiste hulk 2006. aasta keskmist ligikaudu kuuekordselt.

Kui veel võrrelda müügipakkumisi üüripakkumistega, siis üüriturul on selgelt väljajoonistumas kiired pakkumiste arvu tõusud, millele korrespondeerub kiire pakkumishindade langus. Müügipakkumiste turul on pakkumiste arvu muutus olnud stabiilsem. Hinnatasemed ei ole müügipakkumistel kunagi äkiliselt muutunud, pigem on tipust alanud langus sirgjoont meenutav.
Illustratsioon
Lähitulevikus jätkub üüriturul vilgas tegevus. Tarbijakindlus on madal ning inimestel puudub kindlus töökoha ja palga endisel tasemel säilumise osas. Seetõttu pelgavad inimesed teha pikaajalisi otsuseid, sh elamispinna ostuotsust, millega kaasneb enamasti aastakümnete pikkune laenukohustus.

Nii lükatakse ostuotsused edasi, kuid elamispinnast kas või klimaatiliste tingimuste tõttu loobuda ei saa. Nii ongi sobilik lahendus kõigile, kes elamispinna ostu soov või vajadus edasi lükata.

Üüripakkumiste arv ja keskmine pakkumishind Tallinnas

Üüripakkumiste arv ja keskmine pakkumishind Tallinnas

Müügipakkumiste arv ja keskmine pakkumishind Tallinnas

Müügipakkumiste arv ja keskmine pakkumishind Tallinnas

One comment on “Tallinna elamispindade üüri pakkumishind on 82 krooni/m2
  1. nojah ütleb:

    Siiski siiani ilsmelgelt ülepakutud hinnad. Vanalinnas on selline praegune keskmine norm hind. Võrdle näiteks Tšehhi kinnisvara üürihindu kus Praha vanalinna korteris ööbimine maksab kuu aega sama palju kui Tallinna magalates…

  2. Tõnu Toompark ütleb:

    Eks siin tuleb vahet teha pakkumishinnal ja tehinguhinnal.

    Ja on ju loomulik, et pakkumishind on tehinguhinnast kõrgem.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

− 1 = 1

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest