EKFL: Kinnisvaraettevõtjad on ettevaatlikul positsioonil

Eesti Kinnisvarafirmade Liit / EKFLEesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) korraldatud sentimendiuuring näitab, et kinnisvaraettevõtjad on jätkuvalt ettevaatlikud. Ootused turu edasiste arengute osas on aastatagusest pisut positiivsemad, kuid siiski oodatakse tagasiminekut nii tehingute arvus kui hindades, kommenteeris EKFLi juhatuse liige Tõnu Toompark.

„Aasta tagasi novembris oli energiakriis oma tipphetkel ja teadmatust oli palju. See muutis kinnisvaraettevõtjad pessimistlikuks ja üsna valdav oli ootus, et nii tehingute arv kui hinnad liiguvad miinuse poole. Tänavuseks novembriks on teadmatus vähenenud, kuid ainult mõnevõrra. Ettevõtjate ootus on jätkuvalt kinnisvaratehingute ja hindade vähenemise suunas, kuid enam mitte nii üksmeelselt, kui eelmisel aastal,“ analüüsis uuringu tulemusi Tõnu Toompark.

Kinnisvaraettevõtjate ootused on negatiivsed nii äripindade kui elamispindade osas, samuti nii kinnisvara ostumüügi- kui üüritehingute osas.

„2020. a massiivne rahatrükk ja miinuses euribor lükkas kinnisvaraturule sisse liiga suure hoo, mis kestis kuni 2022. aasta alguseni. Kinnisvaraturu mõningane jahtumine ja muutunud intressimäärade keskkonnaga kohanemine on enam kui ootuspärane,“ leidis Tõnu Toompark.

Kõigele vaatamata on ettevõtjaid, kes prognoosivad eeloleva poole aasta jooksul nii kinnisvaraettevõtte töötajate arvu kui käibe suurenemist.

„Hea on tõdeda, et ettevõtjate positiivne tulevikuvaade ei ole päris kadunud. Ettevõtjad peavadki võimalusi otsima ja ebasoodsa keskkonna kiuste leidma uusi ärivõimalusi. Mõeldes viimase 15 aasta kriisidele on päris mitmeid ettevõtteid, kes on just kõige raskematel aegadel alguse saanud või juba toimivat ettevõtet oluliselt laiendanud,“ kommenteeris Tõnu Toompark.

Eesti Kinnisvarafirmade Liit on loodud 1994. a. EKFL on kinnisvara arenduse, vahenduse ja konsultatsioonidega tegelevate äriühingute ühendus. Liitu kuulub 77 juhtivat kinnisvarasektori ettevõtet.

Lisainfo

Tõnu Toompark
Eesti Kinnisvarafirmade Liit, juhatuse liige
Adaur Grupp OÜ, juhatuse liige
+372 525 9703
tonu@toompark.ee

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.12.2023 Planeerimisseaduse ja ehitusseadustiku muudatused ning rakenduspraktika