Haaberstis saavad inimesed endile lubada paremat korterit enamjaolt üürides

Uus MaaKui me vaatame ajas tagasi, aasta 2011 kevadesse, siis Haabersti linnaosas oli imeväike müügihindade tõus, kuid see asendus sügisel 2011. a hinnalangusega – soodne oli osta ja vähem soodne, kahjulik müüa.

Alanud 2012. aasta alguses on jätkuvalt soodne aeg kinnisvara ostmiseks. Hetke võimaldab osta hea hinnaga korteri või need, kes osta ei jaksa, saavad omale parema kodu valida korterit üürides. Paljud inimesed, kes ostsid korteri kallil ajal, ei saa oma kinnisvara soovitud kõrge hinnaga müüa ja neil on hetkel kasulikum korter välja üürida.

Korteri müügihind oleneb korterelamu ja korteri seisukorrast, aknast avanevast vaatest ja korterelamu asukohast ning muudest plussidest ja miinustest. Allpool tabelis on ära toodud 1- kuni 4-toaliste korterite müügihinnad vanades ja uutes korterelamutes.

Remontimata € Renoveeritud/
Remonditud €
Uued korterid €
1-toaline 20 000 – 24 000 25 000 – 32 000 40 000 – 45 000
2-toaline 29 000 – 35 000 33 000 – 43 000 57 000 – 65 000
3-toaline 43 000 – 48 000 45 000 – 57 000 85 000 – 133 000
4-toaline 49 000 – 52 000 55 000 – 68 000 90 000 – 160 000

Haabersti ostja teab, mida tahab osta, tal on enamasti kodutöö tehtud – välja vaadatud endale meelepärased kinnisvarapakkumised ja samuti teab ta turuväärtust. Julge ostja võtab ette ka üle võlli hindadega korteripakkumised ning proovib õnne, kas saab hinda alla kangutada. Haabersti ostjale on ka meelepärased korruselamud, mis enamjaolt asuvad Väike-Õismäe siseringil ja on vaheldumisi pikitud kohalike kauplustega. Samuti on tema jaoks tähtis vaade, mis aknast paistab, mistõttu ka väga armetus seisukorras, kuid supervaatega korter läheb kaubaks natuke kõrgema hinnaga kui sellises seisus korter tavapäraselt.

Suur tähtsus on kortermajade ja remondifondi summadel – mida suurem summa, seda ettevaatlikumaks, kaaluvamaks muutub ostja, mõeldes, millega ta end seob, kui ostab sellise korteri.

Väga oluline on praegusel ajal ka see, kas kortermajade küttesüsteemid on uuendatud, välja vahetatud ja renoveeritud – kuna soojaenergia on mõõdetav, siis mida vähem kütte eest maksta, seda parem.

Ostja hindab võimalikult suure renoveerimise läbi teinud (küttesüsteem, fassaad, otsaseinad jne) kortermaja ja kõige selle juures võimalikult sümboolset remondifondi summat kommunaalkulude arvel. Oluline tähtsus on ka kortermaja asukohal, seega alati ei pruugi heas korras, kuid halva asukohaga kortermaja ostjale huvi pakkuda.

Kui me vaatame Haabersti uusasumites müüdavaid kortereid, siis seal toimuvad ostu-müügitehingud vaid õige, sobiva turuväärtusliku hinna puhul, kõik ülehinnatud korterid seisavad pikalt müügis.

Kallimate ja mitte paneelmajade korterite müügiprotsess on samavõrdne kui müümine, sest soovib saada kõrgemat hinda kui reaalsed, toimuvad tehingud lubavad.  Eriti raske on neil kinnisvaraomanikel, kes soovivad müüa buumi ajal kallilt ostetud kinnisvara, sest müügist saadav raha ei kata olemasolevat pangalaenu. Seega on praegusel ajahetkel parim korter välja üürida, kui korterit müües soovitud hinda ei saa. Samas on ka palju üürihuvilisi, sest pangad ei anna enam kergelt kodulaenu – iga väiksemgi häire inimese makseajaloos on miinus tema pangalaenu taotlemisel.

Hetkel ongi suurem rõhk kandunud korterite üürimisele, sest osad inimesed saavad üürides lubada omale parema ja kvaliteetsema kodu, kui nad saaksid seda teha pangalaenuga kodu ostes, sest keskmine Eesti noor pere saab omale võimaldada end kinni laenamata vaid remontivajava korteri.

Kadri Kuning
Uus Maa Kinnisvarabüroo maakler

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

− 5 = 1

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest