KV.EE indeks tõuseb aastaga 10% 3 kommentaari

IllustratsioonElamispindade pakkumishindu kajastav KV.EE indeks on jõudnud 64,1 punkti tasemele. See on pea samal tasemel, kus indeks oli kuu aega tagasi. Kuu aja jooksul langes indeks indeks viimaste aastate minimaalse 63,7 punktini, et sealt taas tõusta tänasele tasemele.

Aastakseks pakkumishindade languseks on 24% ehk absoluutnumbrites on elamispindade pakkumishind kukkunud 17430 kroonilt 13160 kroonile. Võrreldes pakkumishindade tipuga 2007. aasta aprillis on kukkumiseks 41%.

Pakkumishindade põhjakobava languse kõrval on vähenemas ka pakkumiste arv ehk kuulutuste arv portaalis KV.EE. Aasta alguse seisuga oli pakkumisi 16 948. Viimati oli sama vähe kuulutusi portaalis 2008. aasta alguses ehk kaks aastat tagasi.

2008. aastal suurenes pakkumiste arv kiiresti, et seejärel vaikselt vähenema hakata.

Kõige enam on pakkumiste arv aastaga vähenenud Mustamäel, kus kukkumiseks on 36%. Samas suurusjärgus on 34-protsendilise pakkumiste arvu vähenemisega Lasnamäe.

Tallinna vanalinnas ja Nõmme linnaosas on müügipakkumiste arv aastase perioodi vältel koguni suurenenud. Tõsi – suurenemine pole suur. Nõmmel on pakkumisi mullusest 6 ja vanalinnas 3% võrra enam.

Tallinna keskmine aastane pakkumiste vähenemine on seejuures 24%, Tartus 8 ja Pärnus 2%.

Vähenev pakkumiste arv – olgu see tingitud pakkumiste reaalsest vähenemisest või dubleerivate kuulutuste mahu kukkumisest – vähendab konkurentsi kinnisvaramüüjate vahel. Vähenev konkurents peegeldub ka KV.EE indeksi liikumistes, kus nädalate lõikes on indeks aina enamatel kordadel rohelisel plussi poolel.

Nii annab alanud aasta lootust, et elamispindade turg liigub selgelt normaliseerumise suunas.

KV.EE Indeksi graafik

KV.EE Indeks

One comment on “KV.EE indeks tõuseb aastaga 10%
 1. Enn ütleb:

  “Nii annab alanud aasta lootust, et elamispindade turg liigub selgelt normaliseerumise suunas.”

  Defineerige normaalne…

 2. Lugeja ütleb:

  normaliseerumine- võiks võrrelda: tasakaalustumine, s.t. tingib hindade stabiliseerumise ning hindade püsiva protsentuaalse muutuse teatud perioodi kohta arvestades pakkumist ja nõudlust. Viimase paari aasta jooksul on kinnsivaraturg olnud ebastabiilne ja ettearvamatu. Kui turg normaliseerub, on muutused lihtsamini prognoositavad ja “üllatusi” seisab ees vähem, järelikult, normaalne.

 3. Tõnu Toompark ütleb:

  Väga nõus eelmise kommentaariga.

  Normaliseerumine on käsitletav ainult meie kohalikus kontekstis.

  Ehk 20 aasta pärast tähendab normaalne midagi hoopis muud.

  Normaalse defineerimisega tegeleme… :)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

− 6 = 3

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

21.09.2021 Kinnisvara hindamise ABC