KV.EE: Aktiivsem tehingutemaht vähendab elamispindade pakkumiste arvu

IllustratsioonElamispindade pakkumishindu kajastav KV.EE indeks on langenud 65,2 punkti tasemele. See on aastatagusest indeksist 27% madalam. Hindade tipust 2007. aasta aprillis oon pakkumishinnad kukkunud tervelt 40% võrra.

Keskmine elamispinna pakkumishind portaalis KV.EE on tänase seisuga 13 370 krooni. Aasta tagasi oli see 18 290 ja 2007. a. aprillis koguni 22 300 krooni.

Pakkumishindade langus on igati loogiline. Tehinguhinnad langevad ja tarbijate kindlus on madal. Samuti väljastatakse eluasemelaene suhteliselt vähe. Selge on, et kirjeldatud keskkonnas peavad ka pakkumishinnad langema.

Küll võime tõdeda, et pakkumishindade langus on veel jätkuv, kuid hinnalangus on oluliselt aeglustumas. Veel käesoleva aasta juulis olid pakkumishinnad kolme kuu taguse ajaga võrreldes langenud 10%. Tänaseks on pakkumishinnad kolme kuu tagusest ajast vaid 5% allpool.

Üha laugemaks muutuv hinnalangus peegeldub ka pakkumishinda kajastavalt graafikult.

Pakkumishinna kõrval on oluline indikaator pakkumiste arv. ehk kuulutuste arv sisaldab kindlasti mingil määral dubleeritud kuulutusi, kuid nende hulk ega muutus ei ole üldist trendi muutev.

Elamispindade pakkumiste hulk on aastatagusest tipphetkest langenud 20% võrra.

Samal ajal on portaalidesse lisandunud kohtutäiturite pakkumised, kes veel aastake tagasi portaale reklaamikanalina väga usinalt ei kasutanud.

Pakkumiste hulk väheneb eelkõige nende inimeste kuulutuste arvelt, kes lükkavad kinnisvara müüki hindade madalseisu tõttu edasi.

Loomulikult vähendab pakkumiste arvu ka aktiveeruv tehingute hulk. Alates aasta algusest on tehingute arv mõningate tagasilöökidega siiski üsna stabiilselt suurenenud.

Protsentuaalselt enam on vähenenud näiteks Narvas, kus pakkumiste arvu kukkumine on 59%. Enam on veel pakkumisi vähenenud Tallinnas Lasnamäel ja Haaberstis – vastavalt 38 ja 33% võrra.

Tallinna vanalinnas on seevastu müügipakkumisi aastatagusest 4% jagu rohkem.

KV.EE Indeksi graafik

KV.EE Indeks

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

13 + = 23

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

30.05.2022 Kinnisvaraturu ülevaade 2022 II kvartal