KV.EE Indeks: Lähikuudel kiire elamispindade hinnatõus jätkub

Elamispindade pakkumishindade muutust peegeldav KV.EE indeks on hüpanud 120,3 punktile. Peale pikka langust on õige pisut kerkinud ka elamispindade pakkumiste arvu indeks. Portaalis KV.EE on maikuise seisuga 9121 elamispindade pakkumist.

Viimase kuuga on elamispindade pakkumiste hinna tõus portaalis KV.EE kiirenenud. Kuu ajaga on pakkumiste hind kasvanud 3,4%, viimase 12 kuuga 9,2%.

Hinnatõusu kiirenemise taga on tugev nõudlus. Tehingute arv ehk ostjate arv turul on olnud kõrgel tasemel alates 2020. a septembrist. Viimastel kuudel on ostjaid turule juurde tulnud.

Portaalis KV.EE on elamispindade müügipakkumisi viimase aasta jooksul pigem vähemaks jäänud. Kui nõudlus kasvab oluliselt ja pakkumisi jääb mõnevõrra vähemaks, on ainus loogiline tulemus hinnatõusu kiirenemine.

Elamispindade pakkumise suurenemine toimub eelkõige uute arendusprojektide turule tulemise läbi. Nende korterite ostjad suurendavad omakorda vanemate elamispindade pakkumist.

Uute elamispindade, eelkõige korterite pakkumisi tuleb turule juurde, kuid seda pisut väiksemas mahus, kui ära ostetakse. Samuti on tänased uute elamispindade ostjad endisest suuremal määral üüriinvestorid, kes uue korteri ostu järel ei suurenda teisese ehk vanemate korterite turu pakkumist.

Seega läheb pakkumise suurenemisega veel mõnevõrra aega. Nii peame leppima lähitulevikus jätkuva kiire elamispindade hinnatõusuga.

Märkusena olgu lisatud, et eelkõige puudutavad nimetatud trendid Tallinnat, pisut vähemal määral ka Tartut. Samas on Tallinn ja Tartu kinnisvaraturu epitsentrid, mis määravad muude piirkondade kinnisvaraturu arengusuunad.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.09.2021 Kinnisvaraõiguse ABC