KV.EE Indeks: Nõrk kindlustunne hoiab hindu paigal

Eesti elamispindade pakkumishindade liikumist ehk elamispindade müüjate hinnaootuseid kajastav KV.EE Indeks näitab 170,4 punkti. Aastatagusega võrreldes on see 0,6% madalamal. Poole aasta tagusest on indeks koguni 4,3% allpool. Jaanuarikuise tipuga võrreldes on indeks langenud 5,2%. Langusenumbritele vaatamata on KV.EE Indeks alates 2023. a mai lõpust ehk pea neli kuud püsinud valdavalt 170 ja 172 punkti lähedal ehk ilma oluliste muutusteta.

Inimeste kindlustunne on kuuendat kvartalit käimasoleva majanduslanguse ja kardetava tööpuuduse suurenemise tõttu nigel. Lisaks on üles läinud euribor, mis on küll pidama jäänud, kuid tõstnud eluasemelaenude intressimäära viimase 14 aasta kõrgeimale tasemele. Madal tarbijakindlus ja kallis laenuraha vähendavad inimeste tahtmist ja võimekust elamispindade ostutehinguid teha.

Elamispindade tehingute arv viimase kvartali-kahe jooksul ei ole tegelikult liiga madal olnud. See on tegur, miks elamispindade hinnad nii kuulutustes kui tehingutes on kõiki raskuseid trotsinud ja miks KV.EE Indeks on pigem paigal püsinud. Kui kinnisvaramüüja hinda alla lasebki, siis pigem mitte kuulutuses, vaid nelja silma vahele jäävates hinnaläbirääkimistes.

KV.EE Indeksi edasise liikumise prognoosimine on keeruline. Osalt on elamispindade hindadel pakkumise poole pealt tõsine surve. Teisalt tundub, et majanduse kõige pimedam öö ehk kõige raskemad ajad on käes või kohe-kohe kätte jõudmas.

KV.EE Indeksi tõusu on sellises olukorras keeruline prognoosida. Kiireks või äkiliseks languseks ei ole samuti teadaolevat põhjust. Nii võiks ennustada, et lähema poole aasta vaates on KV.EE indeks õrnas languses või horisontaalliikumises.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.12.2023 Planeerimisseaduse ja ehitusseadustiku muudatused ning rakenduspraktika