Kv.ee: kinnisvaraturg on põhja jõudmas

Kinnisvaraportaali Kv.ee reedel avaldatud ülevaate järgi on jätkuvalt kukkumas, kuid langustempo aeglustub ning loodetavasti tähendab see varsti saabuvat turu põhja, millest võib alguse saada uus tõus.

Ülevaate järgi mõjutavad kinnisvaraturgu palkade vähenemine ning kiires tempos kahanevad eluasemelaenude mahud.

Ehitustööde maht oli tänavu esimeses kvartalis 8,2 miljardit krooni ehk 30,6 protsenti väiksem kui eelmisel aastal samal ajal. Kesised laenuvõimalused ning ettevõtete vähene valmidus investeerida jätkavad tõenäoliselt ehitusmahtude langust ka edaspidi.

2009. aasta teises kvartalis valmis Eestis 951 uut eluruumi kogupinnaga 84 300 ruutmeetrit. See on üle poole võrra rohkem kui tänavu esimeses kvartalis, kuid aastatagusest ajast siiski 400 võrra vähem.

Mitteeluruume valmis teises kvartalis 229 ehk 17 võrra rohkem kui aasta esimese kolme kuuga. Eelmise aasta sama ajaga võrreldes sai aga kasutusloa 20 võrra vähem mitteeluruume.

Eluasemelaenude intressimäära baasiks olev euribor langes tänavu teises kvartalis rekordiliselt madalale tasemele ehk 1,313 protsendini. See on aidanud langetada eluasemelaenude intressimäära 3,9 protsendini. Veel aasta tagasi oli see 6,1 protsenti.

Eluasemelaenude jäägid jätkavad eelmise aasta lõpust alguse saanud vähenemise trendi. Nende laenude jääk vähenes teises kvartalis 400 miljoni krooni võrra ning jõudis 96,3 miljardi kroonini. Tänavu teises kvartalis väljastasid uusi eluasemelaene 1,8 miljardit krooni.

Tänavu teises kvartalis tehti Eestis kokku 9831 kinnisvaratehingut koguväärtuses 5,3 miljardit krooni. Eelmise aasta sama ajaga võrreldes oli tehingute arv 30 protsendi võrra väiksem ning nende rahaline väärtus langes 55 protsenti.

Artikli autor on Urmas Tooming. Artikkel ilmus 08/08/2009 väljaandes Uudised.Soov.ee.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

97 − 95 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

19.05.2022 Kasutusluba ja selle taotlemine