KV.EE: Kodu ostmiseks on alati õige aeg

Elamispindade hinnad kerkivad. Seevastu laenutingimused püsivad soodsana. Vaadates koduostja võimalusi laenutingimuste prisma läbi võib tõdeda, et kodu ostmiseks ei ole sugugi halb aeg, analüüsis elamispindade turgu portaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

Korterite hinnad liiguvad tõususuunas Maa-ameti andmetel on aprillikuiste Tallinna korteritehingute mediaankeskmine hind 6,1% aastatagusest kõrgemal. Kõik märgid näitavad, et tugeva nõudluse ehk hulga maksujõuliste ostjate olemasolu tagab kiiremapoolse hinnatõusu jätkumise.

„Majanduse üldine seis ei liigu sedavõrd optimistliku sammuga kui kinnisvaraturg. See tähendab, et Eesti inimeste sissetulekud ehk Eesti keskmine palk kasvab aeglasemalt kui viimastel aastatel. Paraku tähendab see, et palgakasv jääb korterite hinnatõusu tempole alla. Need protsessid koostoimes loovad olukorra, kus inimeste ostujõud ehk elamispindade kättesaadavus halveneb,“ tõdes Tarvo Teslon.

Kinnisvara ostmise plaanidega inimene peab kiire hinnatõusu olukorras tegema otsuseid. Otsustamisel peaks lähtuma eelkõige vajadusest, mitte emotsioonide ajel tehingut tegema tormama.

„Kui koduostjal on kodu ostmise plaan juba pikemalt meelel mõlkunud, ei ole suurt põhjust koduostu otsust edasi lükata. Tugeva kinnisvaranõudluse olemasolu tähendab, et hinnalangus ei ole tõenäoline. See tähendab, et lootus tulevikus soodsama hinnaga elamispind soetada ei ole liiga realistlik,“ analüüsis Tarvo Teslon.

Kiire hinnatõusu kõrval peaks koduostja vaatama laenutingimusi. Enamus kinnisvaraostudest tehakse laenuraha abil. Seetõttu tuleb kinnisvara ostmise juures kaaluda ühe tervikliku komplektina kinnisvaraobjekti, selle müügitingimusi ja laenutingimusi.

„Kinnisvara ostmist keerulisemaks muutva hinnatõusu kõrval on laenutingimused kinnisvaraostu soosivad. Intressimäärad on mõistlikud, pankade valmidus laene väljastada on hea. Noored ja haritud saavad kõigele lisaks kasutada Kredex’i lisatagatise võimalust,“ juhtis Tarvo Teslon tähelepanu.

Võttes arvesse nii elamispindade hindu kui laenutingimusi, ei ole kodu ostmiseks sugugi halb aeg. Arvestada võiks, et enamik inimesi on kodu ostmise otsuse ees seistes kõhelnud, ega hind liiga kõrge ei ole.

„Elamispindade hindu ja laenutingimusi mõlemaid arvesse võttes võib öelda, et kodu ostmiseks ei ole kõige halvem aeg. Muidugi on olnud paremaid aegu, mil hinnatase on ostja jaoks olnud soodsam, kuid ajaratast tagasi pöörata ei anna. Vaatamata soodsatele laenutingimustele ei tohiks siiski ostuga tormata. Kodu tuleks osta vajadustest lähtuvalt ja läbi kaaludes, mitte hasardist kiire tehing kindlasti ära teha,“ soovitas Tarvo Teslon.

Tarvo Teslon
Kinnisvaraportaal KV.EE

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC