KV.EE: Õige aeg on mõelda krundi ostmisele

Kinnisvaraportaal KV.EEPortaali KV.EE statistika näitab, et maade müügipakkumiste arv on hakanud vähenema ja pakkumishinnad on peale pooleteise aasta pikkust langust pöördunud uuele tõusule. Inimeste jaoks, kes plaanivad kodu rajamiseks krunti soetada, on see õige hetk hakata plaane ellu viima, leiab portaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

Kevad on ikka olnud aeg, kus ühepereelamu rajamist plaanivad pered vaatavad ärksama pilguga kruntide turu poole. Kruntide müüjad kasutavad seda momenti ära ja proovivad hindu tõususuunas kangutada. Mõni maaomanik lausa ajastab müügi kevadisele turu aktiveerumise hetkele.

„Märtsi lõpu seisuga oli Harjumaal pakkumises ligi 2300 maatükki. See on küll õige pisut enam kui aasta tagasi, kuid alates möödunud suvest on maade müügipakkumiste arv järgemööda vähenenud,“ kommenteeris Tarvo Teslon maatükkide pakkumiste arvu muutust. „Müügipakkumiste arvule vastupidises suunas liigub pakkumiste keskmine hind. Märtsikuine Harjumaa maapakkumise keskmine ruutmeetrihind portaalis KV.EE läheneb 60 eurole. See on aastatagusest märkimisväärselt üle veerandi võrra enam,“ lisas Tarvo Teslon.

Elamumaaga tehtavate tehingute on aktiivne – Harjumaal tehakse maa-ameti andmetel kvartalis keskmiselt 260-280 elamumaa tehingut. See on kolmandiku või isegi poole võrra rohkem kui mõned aastad tagasi. Hinnatõus ei ole veel tehingutesse oluliselt jõudnud. Harjumaa maatehing on maksumusega keskmiselt 60 000 €.

„Arvestades, et korterite hinnad on kerkinud kiiresti ja korteriturg on väga aktiivne, on juba pikemat aega oodatud, et see aktiivsus kandub jõulisemalt üle maade ja majade turule. Annab ju kallinenud korteri hõlpsama võimaluse kolida ümber ridaelamusse või ühepereelamusse. Selline liikumine on küll pisut hoogustunud, kuid siiski mitte oluliselt,“ selgitas Tarvo Teslon turutrende.

Olukorras, kus maade reaalsed tehinguhinnad veel märkimisväärselt kasvama ei ole hakanud, kuid kus müüjad on asunud juba hinnaootusi kergitama, võib olla õige aeg krundiostu plaanid ellu viia.

„Tänasel korteriomanikul on võimalik lõigata kasu kerkinud korterite hinnast ehk täna korter kõrge hinnaga maha müüa. See annab omakorda võimaluse siseneda maade sektorisse, kus kiire hinnatõus pole veel alanud,“ tõi Tarvo Teslon välja krundiostu majandusliku aspekti.

Kinnisvaraportaali KV.EE haldab OÜ. Samasse gruppi kuulub veel Eestis tegutsev portaal Osta.ee.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

− 5 = 1

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest