Mis toimub kinnisvaraturul?

SwedbankKorterite hinnatõus on tekitanud arutelusid kinnisvaraturu ülekuumenemisest. Kas oleme tagasi 2007. aastas? Räägime, kuidas olukord tegelikult on ja millises suunas kinnisvaraturg areneb.

Viimase kahe aasta jooksul toimunud uute korterite märkimisväärne hinnatõus on tekitanud arutelusid selle valdkonda ülekuumenemisest, sest hinnad on jõudnud 2007. aasta tasemeteni ja mõnes kohas isegi ületatud. Tallinna kesklinna uusarenduste hinnad on taskukohased väga piiratud ostjaskonnale. Hinnaerinevused uute ja vanemate korterite vahel on kahanemas. Turule tuuakse uusi kortereid, mille omahind on kõrge, sellest hoolimata teevad arendajad kampaaniate korras hinnasoodustusi.

Hindade kõrval on kasvanud ka pakkumiste maht. Harjumaal on müügis üle 2000 uue korteri, millest suur osa on veel ehitusjärgus. Positiivsed turuarengud on tekitanud olukorra, kus arendajatel on piisavalt julgust teha keskmisest suuremaid projekte. Täna on ehitusjärgus või planeerimises üle 50 korteriga arendusi rohkem kui aasta aega tagasi.

Arvestades konkurentsi tihedust pööravad arendajaid enam tähelepanu hoonete kvaliteedile (sh. energiatõhususele) ja ostjal on võimalik arendajaga rohkem läbi rääkida nii hinna kui ka korteriga seotud detailide osas (planeering, siseviimistlus jne). Samuti mõtlevad kinnisvaraarendajad, et uued projektid oleksid taskukohasemad erinevatele klientidele.

Võrreldes viimaste perioodide arenguid aastatel 2006-2008 toimunuga, võib märgata sarnasusi kui ka erinevusi. Peamine sarnasus on tänased pakkumishinnad. Peamine erinevus on aga mahtudes ja kvaliteedis. Kuigi arenduses olevate korterite hulk on aastaga sisuliselt kahekordistunud, moodustab see siiski vaid umbes poole buumiaegsest rekordist. Samuti on varasemaga võrreldes oluliselt erinenud arenduste finantseerimine. Tänased kinnisvara arendajad kaasavad projektide teostamiseks oluliselt tagasihoidlikumal määra pangalaenu kui seda tehti varasemalt.

Kokkuvõttes võib öelda, et viimaste aastate arengud kinnisvara turul on olnud positiivsed. Viimaste kuude uute korteritega tehtud tehingute andmeid vaadates ilmneb, et pakkumiste kasv on oluliselt mõjutanud hinnakasvu pidurdumist. Seega elukondlik kinnisvaraturg on jätkuvalt muutumas ostja kasuks.

Jana Kosk
Eluasemelaenude osakonna partnersuhete juht

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

17.-19.01.2023 Kinnisvara ABC