Statistika: 2023 I kvartalis alustati Eestis kokku 1265 eluruumi ehitamisega

Tõnu Toompark

2023 I kvartalis alustati statistikaameti andmetel Eestis 290 üksik-, kaksik- ja ridaelamu ning 35 korterelamu ehitamisega. Ehitusse läinud üksik-, kaksik- ja ridaelamutes oli 449 eluruumi ning korterelamutes 816 eluruumi.

Eluruumide ehitamisega alustamine on alates 2021. a tipust liikunud vähenemise suunas. Eelkõige on vähenenud korterelamute projektide ehitusse minemine.

Uute korterelamute ehitamisega alustamisel on viimase kahe aasta jooksul olnud hulk takistusi. Esmalt tabas Eestit ja Euroopat energiakriis, mis mõjutas otseselt ehitusmaterjalide pakkumist ja hindu. Siis algas Venemaa agressioon  Ukrainas, mis muutis ehitusmaterjalide logistikaaheldaid ja kättesaadavust.

Materjalidega seotud probleemid, aga ka muud tegurit tekitasid ebakindlust, mis tegi ehitamisega alustamine järjest keerukamaks. Ebakindlust oli ka tarbijatel ehk koduostjatel, kes lõpetasid kodude ostmise. Koduostude lõpetamise üks oluline tegur oli asjaolu, et korterite müügihinnad kerkisid ebamõistlikult kõrgeks.

Praegune madalseis eluruumide ehitamisega alustamisel tähendab aasta-kahe jooksul vähemat eluruumide valmimist ehk teatavat auku uute ja kvaliteetsete eluruumide turule tulemisel.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.09.2023 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine