Statistika: eluasemelaenude intressimäär on liikunud languse suunas

Tõnu Toompark

2022. a alguses on väljastatud uute eluasemelaenude keskmine püsinud õrnalt üle 2%. Võrreldes aasta või paari taguse ajaga on eluasemelaenude intressimäär liikunud vaikselt allapoole.

Eluasemelaene mõjutav euribor seevastu on hoogsalt kerkinud. 12 kuu euribor on juba aprillist alates plussipoolel. Eluasemelaenude tavapärasem 6 kuu euribor oli aprilli kuu keskmisena -0,3%, mai esimeses pooles juba -0,2%.

Aprillikuine tarbijahindade kallinemise määr oli 18,8%, mis on viimaste kümnete aastate rekordiline näit. Inflatsiooniga käib eeldatavalt kaasas keskmise palga kasv. Käesolevaks 2022. aastaks on keskmise palga kasvu prognoositud 7% lähedale. Seega tarbijate väheneb.

Siiski tähendab kerkiv nominaalne sissetulek, et euribori positiivseks muutumine ei pruugi laenude tagasimaksmise võimekust inflatsioonilises keskkonnas ehk negatiivse reaalse intressimäära tingimustes liiga palju mõjutada. Seda eeldusel, et euribori tõus piirdub protsendi-paariga.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC