Statistika: Eluasemelaenude jäägi suurenemine kasvatab laenukoormust

Kinnisvaraanalüütik Tõnu ToomparkEesti Panga andmetel oli Eesti eluasemelaenude jääk 2014 II kvartalis 5,94 miljardit eurot. Eluasemelaenude arv samal ajal oli 161 700. See teeb keskmiseks eluasemelaenu jäägiks 36 754 eurot.

Kui eluasemelaenude jääk on aastaga kerkinud 1,7%, siis laenulepingute arvule on lisandunud aastaga 2%. Laenulepingute arvu kiirem kasv tähendab, et keskmine laenujääk väheneb väga aeglaselt.

Elamispindade hinnad on viimase aasta-kahega hoogsalt kerkinud ja tehingute arv on vaatamata korterituru mõningasele langusele siiski veel ülimalt aktiivne. Kõrgele kerkinud elamispindade hinnad sunnivad koduostjaid kaasama rohkem laenuressursse.

Nii võime arvata, et lähitulevikus jätkab laenulepingute arv ja eluasemelaenude koguportfelli jääk kasvu. Laenujäägi kasv olematu majanduskasvu tingimustes tähendab üldise laenukoormuse suurenemist.- Seda ei tohiks aga hirmutavaks pidada, sest liikumistempod on aeglased ja lisaks on jõudsalt kasvanud Eesti keskmine palk.

Tagasimaksmisel olevate eluasemelaenude keskmine jääk ja eluasemelaenude arv

Tagasimaksmisel olevate eluasemelaenude keskmine jääk ja eluasemelaenude arv

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.06.2023 Kinnisvara ABC