Statistika: eluasemelaenude käive on kasvanud 9 aastat järjest

Tõnu Toompark2019. a lõpu seisuga oli eluasemelaenude jääk panga andmetel 8,12 miljardit eurot. Aastaga on eluasemelaenude jääk kerkinud mõõdukalt tempokalt 6,8%. 2019 IV kvartali jooksul kasvatas eluasemelaenude jääk uute eluasemelaenude väljastamine 378 miljoni euro väärtuses. Kogu 2019. aastal anti uusi eluasemelaene välja 1,4 miljardi euro eest.

Eluasemelaenude väljastamise trend on olnud püsivalt positiivne. See tähendab, et viimased 9 aastat on iga kvartali jooksul väljastatud eluasemelaenude käive olnud aastatagusest suurem. 9 aastat püsivat laenukäibekasvu ja 8 aastat püsivat laenujäägi kasvu panevad küsima, kas laenukoormus on kasvanud ehk liiga kõrgele, kus see seab piiranguid kinnisvaraturule?

Laenukäibe ja -jäägi kasv on olnud siiski paralleelsed nii majanduse nominaalkasvu, palkade kasvu, aga ka elamispindade tehingute käibekasvuga. Nii võib öelda, et elamispindade turu olulised näitajad liiguvad enam-vähem samas tempos ja samas suunas.

Nii võib kinnisvaraturu aktiivsust hinnata kõrgeks ja tasakaalus olevaks.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC