Statistika: eluasemelaenude rekordiliselt madal intressimäär kompenseerib kinnisvara hinnatõusu

Tõnu Toompark

Eesti Panga andmetel oli 2021 III kvartali lõpu seisuga Eesti uute eluasemelaenude keskmine intressimäär 2,12%. Aasta varem oli intressimäär 2,47% ehk oluliselt kõrgemal. 20-…30-aastaste eluasemelaenude intressimäär oli 1,94%.

Kõrge inflatsioonimäär ehk tarbijahinnaindeksi kasvumäär 6,6% viib reaalse intressimäära miinusesse. Eluasemelaenude nominaalne intressimäär, mida on korrigeeritud tarbijahinnaindeksi kasvumääraga, oli 2021 III kvartali seisuga -4,52%.

Langenud eluasemelaenude intressimäär ja miinusesse kukkunud reaalne intressimäär on tegurid, mis hoiavad elamispindade tehingute arvu kõrgel. Korterite tehinguhinnad on väga tempokalt tõusnud. Samas aitab kõigi aegade soodsaim eluasemelaenude nominaalne intressimäär hinnatõusu kompenseerida ja tehingu vaatamata kasvanud hinnale ära teha.

Lisaks on kõrge inflatsioonimäär kinnisvaratehingute arvu kasvatav, sest investorid proovivad raha inflatsiooni eest kinnisvarasse peita.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC