Statistika: 2021 III kvartalis väljastati eluasemelaene 454 miljoni euro väärtuses

Tõnu Toompark

2021 III kvartalis väljastati Eesti Panga andmetel Eestis uusi eluasemelaene 454 miljoni euro väärtuses. See on aastatagusest eluasemelaenude käibest 342 miljonit eurot 33% võrra rohkem. Hoogsa laenude väljastamise tulemusena kasvas eluasemelaenude jääk ehk tagasimaksmise protsessis olevate eluasemelaenude summa 9 145 miljonile eurole. Laenujäägi aastane kasv on 8,3%.

Eluasemelaenude käibe protsentuaalselt suure kasvu taga on aastatagune madal võrdlusbaas. 2020 III kvartali kinnisvaraturgu ja laenuturgu mõjutas koroona-ehmatus. Seetõttu olid nii kinnisvaratehingute arv kui tehingute finantseerimiseks vajalike laenude käive madalal.

Lisaks on laenukäibe kasvu taga tempokalt kasvanud kinnisvarahinnad ja tehingute arv. Rohkem tehinguid kõrgema hinnaga vajab oluliselt suuremat laenuressurssi.

Omaette tegur, mis soovib laenukäibe kasvu, on intressimäär. 2021 III kvartalis nägime Eesti ajalooliselt kõige madalamat uute eluasemelaenude keskmist intressimäära. 2021. a septembrikuine uute eluasemelaenude keskmine intressimäär oli 2,1%. Selgelt annab madal raha hind ergutust kinnisvaratehingute tegemiseks ja laenu võtmiseks.

Kinnisvaratehingute tegemist soosib veel omakorda kasvanud inflatsioonimäär ehk tarbijahinnaindeksi kasvumäär. Kinnisvara on lihtne ehk paljude jaoks teada ja kättesaadav investeerimisobjekt, kuhu peita raha inflatsiooni eest. Kõrgele kasvanud inflatsioonimäär ja inflatsiooniootus (põhjendatud või põhjendamatu) soosivad täiendava tegurina laenukäibe kasvu.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC