Statistika: soodne intressimäär soosib elamispindade tehingute tegemist

Tõnu Toompark

Eesti Panga andmetel oli 06.2021 väljastatud eluasemelaenude keskmine intressimäär 2,2% ehk sama palju kui viimase kolme kuu jooksul. 20-…30-aastaste eluasemelaenude intressimäär on püsinud sarnaselt viimased 3 kuud stabiilsena. 06.2021 oli 20-…30-aastaste eluasemelaenude intressimäär 2,0%.

Eluasemelaenude intressimäär on tegur, mis päris kindlasti ei ole elamispindade tehingute tegemisel pudelikael. Intressimäär on pigem soodne, mis soosib nõudlust ehk elamispindade tehingute tegemist.

Intressimäära aitab madalal hoida allpool nulli püsib euribor. 06.2021 kuukeskmine 6 kuu euribor oli -0,515%. Kui euribor peaks plussipoolele kerkima, hakkab see intressi riskimarginaalile (ehk praegusele intressimäärale) lisanduma.

Täna laenu võttes tasuks silm peal hoida inflatsioonimääral. Eesti aastane tarbijahinnaindeks on statistikaameti andmetel juunis aastatagusest 3,8% kõrgemal.

Keskpankurid räägivad kui ühest suust, et intressimäärade tõus ei ole aktuaalne. Kui aga inflatsioonitont hakkab mööda Euroopat käima, võib euribor siiski kasvama hakata ja see teeb võetud laenude teenindamise oodatust-arvatust kallimaks.

Intressimäära tõus on riskitegur, millega laenuvõtjad peaksid arvestama. Eelkõige tähendab see laenuvõtjate jaoks, et laenu teenindamiseks peab jääma puhver juhuks, kui intressimäär kerkib.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

10.10.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika