Statistika: eluasemelaenude riskimarginaal läheb alla

Tõnu Toompark

Eesti Panga andmetel oli Eesti pankade väljastatud 07.2022 eluasemelaenude keskmine intressimäär 2,37%. Võrreldes varasemate kuudega on eluasemelaenude intressimäär olulisel määral kerkinud. Veel 2022 esimesel viiel kuul oli eluasemelaenude intressimäär mõned sajandikud üle 2%.

Intressimäära tõusu tagamaa on euribori kiire spurt nulli alt positiivsusesse. Positiivne euriobor tähendab, et nüüd hakatakse laenu riskimarginaalile euribori liitma, mis viib laenude intressimäära üles.

Tähelepanuvääriv on asjaolu, et eluasemelaenude varasemalt langusetrendis olnud riskimarginaal jätkab liikumist vähenemise suunas ja seda isegi kiirenevas tempos. Negatiivse euribori tingimustes oli laenude intressimäär võrdne riskimarginaaliga.  2022 juulis laenude koguintressimäärast euribori maha lahutades leitav riskimarginaal varasema 2,0-2,1% asemel 1,9%.

Eluasemelaenude intressimäär, %

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

17.-19.01.2023 Kinnisvara ABC