Statistika: keskmine eluasemelaenu periood venib pikemaks

Tõnu Toompark

2023 II kv väljastatud eluasemelaenude keskmine pikkus oli Eesti Panga statistika alusel 26,4 aastat. Veel viis aastat tagasi 2018 II kvartalis oli uue eluasemelaenu keskmine pikkus 24,2 aastat.

Tavapärane eluaseme maksimaalne kestvus on 30 aastat. Viimaste aastate jooksul liigub keskmine laenu kestvus väikeste, aga kindlate sammusega pikenemise suunas.

Laenu keskmisep kestvuse pikenemise tagamaa on kõrgele kerkinud elamispindade hinnad ja kasvanud intressimäär. Need tegurid on kasvatanud samaväärse laenusumma igakuist tagasimakse suurust ehk vähendanud koduostjate ostujõudu.

Laenuperioodi pikendamine on olnud tegur, mis on aidanud laenumakse suurust mõnevõrra vähendada ja ostujõu kadu osaliselt kompenseerida.

Eluasemelaenu keskmine pikkus

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.12.2023 Planeerimisseaduse ja ehitusseadustiku muudatused ning rakenduspraktika