Statistika: keskmise palga hakkab saama rohkem korteri ruutmeetreid

Tõnu Toompark

2023 I kvartali andmete baasil sai Tallinna keskmise palga eest soetada 0,54 m² keskmise tehinguhinnaga Tallinna korterit. Seda on sama palju, kui viimase kolme kvartali jooksul. Nii võib järeldada, et keskmise palga ja keskmise tehinguhinna baasilt arvestatav ostujõud on põhjas ära käinud ja asub kerkima.

Ostujõud asub suurenema, sest eeldada võib, et ainuüksi inflatsiooni tõttu jätkab keskmine palk suurenemist. Korterite hindadel sama tempoga kasvamiseks põhjust ei ole.

Tallinna korteritehingute keskmine ruutmeetrihind on viimase aasta jooksul püsinud üsna paigal. Kinnisvaraturu segmentidesse sisse vaadates on näha, et tegelikkuses on hinnatasemed languses, mis sellest, et keskmise hinna liikumine hindade laugelt allapoole liuglemisest ei peegelda.

Tallinna korteriturult võib eelolevate kvartalite osas oodata, et väheneb kallima ruutmeetrihinnaga tehingute arv, sest uusi-kallimaid kortereid valmib vähem, kui seda on toimunud viimase 4-6 kvartali jooksul. Nii võiks eeldada, et Tallinna korteritehingute keskmine hind hakkab tegelikkust paremini peegeldama ehk tuleb allapoole. See on üks tehniline tegur, mis annab alust oodata, et palga ja tehinguhinna alusel arvutavav ostujõud hakkab peatselt päris kindlasti paranema.

Omavahel sarnasematel nõukogudeaegseltel korteritel, kus tehingute struktuurist tingitud ebakõlad rolli ei mängi, oli ostujõu põhi ära juba eelmise aasta III-IV kvartalis.

Omaette mõõde on muidugi intressimäär, mis on euribori tõttu oluliselt kasvanud. Palga ja tehinguhina baasilt arvutatav ostujõud on küll paranemas, kuid laenutingimusi arvesse võttes pole pilt sugugi nõnda ilus.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.09.2023 Kinnisvara müügikoolitus