Statistika: Tegeliku palga ja kinnisvaraostuks vajaliku palga käärid on suurenenud

Tõnu Toompark

Tallinnasse korteri ostmiseks vajalik palganumber on kasvanud oluliselt kiiremini kui on olnud keskmise palga suurenemise määr. See tähendab elamispindade ostujõu vähenemist.

Statistikaameti andmetel oli 2022 IV kv Tallinna keskmine brutopalk 1994 eurot. Maa-ameti andmetel oli 2022 IV kv Tallinna keskmine korteritehingu hind 3025 €/m².

Selleks, et osta keskmise ruutmeetrihinnaga 45 m² ehk kahetoaline korter ja finantseerida ostu laenuga, kus laenuperiood on 25 aastat, omafinantseeringu määr 0%, mil intressimäär on uute laenude keskmine intressimäär ja laenumakseks kulutada 25% palgas, on vaja, et korteriostja netopalk oleks 2446 eurot. Keskmine brutopalk pealks seega olema ligikaudu 3000 eurot.

Samadel laenutingimustel 2269-eurose ruutmeetrihinnaga 1971.-1990. a valminud ehk nõukogudeaegse paneelelamukorteri ostuks vajalik netopalk oleks 1919 eurot ehk brutopalk ligikaudu 2400 eurot.

Tegeliku palgaja kinnisvarapalga ehk kinnisvara ostu finantseerida võimaldava palga vahe on suurenenud ehk kodusotjate ostujõud on vähenenud. Põhjus on kiire elamispindade hinnatõus. Korterite hindades oleme küll nägemas korrektsiooni, kuid intressimäära tõus on kogu ostujõu paranemise nullinud.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.06.2023 Kinnisvaraturu ülevaade 2023 II kvartal