Statistika: Vahe korterite pakkumishindade ja tehinguhindadel vahel on vähenenud, kuid see ei peegelda tegelikkust

Tõnu ToomparkTuginedes portaali KV.EE kuulutuste statistikale võib öelda, et Tallinna korterite müügipakkumiste keskmine hind on käesoleva 2020. a jooksul tulnud pisut alla. Kui aasta alguses ületas pakkumiste keskmine hind 2400 €/m², siis 08.2020 oli näitaja 2357 €/m².

Korterite tehinguhind seevastu püsib paigal. Augustikuine Tallinna korteritehingute keskmine hind 2077 €/m² (maa-ameti andmed) on isegi mõne euro võrra jaanuarist-veebruarist-märtsist kõrgemal.

Olukorras, kus pakkumiste hind on tulnud allapoole ja tehingute hind püsib paigal on vähenenud vahe pakkumishindade ja tehinguhindade vahel. Pakkumishindade ja tehinguhindade vahe on viimastel aastatel püsinud stabiilselt 300 euro lähedal. Peamiselt koroonast tingitud hinnatrendide tulemusena on nüüdseks vahe vähenenud ja jääb alla 300 €.

Sellest ei peaks tegema järeldust, et vaatamata keerukatele kinnisvaraturu aegadele on kauplemisruum kitsamaks läinud ja kinnisvaramüüjad on paindumatumaks muutunud.

Tegelikkus on teistsugune. Korterite tehinguhind püsib kõrgel varasemalt kokku lepitud uute ehk kõrgema hinnaga korterite asjaõigusliku vormistamise tõttu. Samaväärse korteri tehingute hinnad Tallinnas on aasta algusega võrreldes mõne protsendi võrra vähenenud.

Pigem on kauplemisruum ehk vahe kuulutuses ilutseva numbri ja tehinguhinna vahel isegi mõnevõrra laiemaks läinud. Seda põhjusel, et kinnisvaramüüjad ei ole väga innukad hindu allapoole tõmbama. Nad loodavad endiselt leida pisut kõrgema hinnaga ostja. Seejuures on aga neil suurem valmidus suuliste läbirääkimiste käigus hinda müügitehinguni jõudmise nimelt allapoole korrigeerida.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC