Statistika: üürihindade kõver liigub pakkumis- ja tehinguhindade ees

Tõnu ToomparkKoroonakriisi käigus said olulise hoobi korterite üürihinnad. Tallinna üürikorterite keskmine pakkumishind portaali KV.EE andmete baasilt näitab, et üürihind vähenes 12,2…12,3 €/m² tasemelt mai kuuks 10,9 €/m² tasemele. See teeb üüripakkumiste hinnalanguseks 11%.

Korterite pakkumishinnad on samal ajal vähe muutunud. Kinnisvaramüüjad pigem proovivad hindu hoida ja hea meelega müügikuulutustes hindu allapoole ei korrigeeri.

Tallinna korteritehingute hinnad püsivad 2020. a kevad-suvel samuti paigal. Aastataguse ajaga võrreldes on tehingute hinnad isegi märkimisväärses kasvus. Näiteks Tallinna maikuine korteritehingute keskmine hind oli maa-ameti andmetel 2125 €/m² ehk eelmisest aastast 9% enam.

Tuginedes 2008.-2010. aastate kogemusele võiks väita, et üürihinnad reageerivad negatiivsetele muutustele pakkumishindadest ja tehinguhindadest kiiremini. Samuti on mõju üürihindadele tugevam, kui pakkumishindadele.

Pakkumishinnad ei ole turu pöördemomentidel liiga hea indikaator turu arengute hindamiseks. Seda põhjusel, et osalt suureneb rasketel aegadel hinna läbirääkimiste ruum. Teisalt ei muutuvad tehingute struktuur ja pakkumiste struktuur erinevaks, mis võtab võimaluse neid näitajaid omavahel kõrvutada.

Pikemas perspektiivis liiguvad üürihinnad ostu-müügihindadest ja pakkumishindadest pisut eespool, aga enam-vähem samas suunas ja sama kiirusega.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.03.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika