Tartumaa ja Tartu linna korteriturg I kvartalis

Maa-ameti andmeil tehti Tartumaal selle aasta esimeses kvartalis, 4. aprilli seisuga, eluhoonetega hoonestatud elamumaa tehinguid 79, koguväärtuses 4 547 104 eurot. Eluruumidega tehti Tartumaal tehinguid kokku 258, kogusummas 10 825 614 eurot. Tartu linnas oli esimeses kvartalis tehtud hoonestatud elamumaa tehinguid 34, koguväärtuses 1 947 308, korteriomandiga tehti aga Tartu linnas 194 tehingut, millede koguväärtus oli 8 999 567 eurot.

Etteennustatult vähenes Tartu maakonnas kinnisvara müümine. Inimesed kohanesid euroga, kõhklusi tekitas id ka euroga seotud uued hinnad. Ostu-müügi tehinguid tehti notari juures aasta alguses vähem, tehti küll pärandi vastuvõtmisi, hüpoteegi ümberseadmisi seoses laenu refinantseerimisega ja kinkelepinguid.

Huvi  müügis olevate objektide kohta on endiselt suur, järjest enam soovivad inimesed maakleritelt  infot  – kas  nüüd on õige aeg müüa või osta.

Oma osa mängisid  aasta alguse külmad ja kõrged lumehanged. Omanikud ei saanud  sageli soovijatele  kinnistuid  näidata,  sest pereliikmed  olid  haiged ja ligipääsetavus objektidele oli halb.  Praegusel hetkel  soovivad müüjad müüki anda  Tartu keskusest kaugemal olevaid objekte. Samas ostjad soovivad osta võimalikult Tartu kesklinnast, või siis Tartu lähedusest. See tendents on tingitud ka  kütusehinna ja transpordikulude  hinna tõusust.

Ostjad soovivad  osta odavama hinnaga väiksemaid kortereid ja maju, mis oleksid  heas korras, huvi   on ka uute väiksemate korterite vastu Tartu linnas, kuid selliseid pakkumisi on Tartus vähevõitu. Tüüpiline ostja on Tartu linna ja maakonna  elanik , kes kasutab ostuks pangalaenu.

Üüripindade osas valitseb Tartus pigem  nappus kui üleküllus . Omanikud soovivad korterit  välja üürida pigem ise ja üürilist ka valides – olulisem, kui kunagi varem, on  aus üüri- ja kommunaalkulude maksmine ning ka korteri korrashoid.

Helgi Talviste
Maakler
Arco Vara Kinnisvarabüroo AS Tartu osakond

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.03.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika