Toompark: eluasemelaenude turg tärkab varjusurmast

Eluasemelaenude intressimäär on Eesti Panga andmetel püsinud juba üle aasta väga stabiilselt 3,2 ja 3,6% vahemikus. Stabiilset intressimäära on aidanud paigal hoida euribor, mis on kogu sama perioodi püsinud 1% lähistel.

Elamispindade turu stabiliseerumist ja riskide vähenemist peegeldab stabiilse intressimäära kõrval ka stabiilselt 2,5% läheduses püsiv intressimarginaal, kirjutab kinnisvaraspetsialist Tõnu Toompark.

Eluasemelaenude käive näitas 2010. aasta III kvartalis 1,77 miljardi krooni taset. Tegemist on viimaste kvartalite kõrgeima numbriga, kuid siiski mitte mingi rekordilise näitajaga. Sama suur oli eluasemelaenude käive ka eelmise 2009. aasta viimases kvartalis.

Kui aga ülipositiivset meediakajastust saanud laenukäivet võrrelda kinnisvarabuumi tippajaga, siis näiteks 2006. aasta IV kvartalis väljastati uusi eluasemelaene 11 miljardi krooni väärtuses ehk käesoleva aasta III kvartali näitajast ligi kuus korda rohkem.

Eluasemelaenude jääk ehk tagasimaksmisel olevate laenude jääk on kvartali baasil vaikselt langenud alates 2009. aasta III kvartalist. See tähendab, et endiselt väljastavad pangad vähem uusi eluasemelaene.

Viimane on kindlasti selgitatav ka sellega, et langenud kinnisvarahindade tõttu vajavadki tänased koduostjad märksa vähem laenu, kui näiteks 2007. aasta tipphindade ajal.

Langev laenujääk omab kindlasti positiivset tausta majanduskriisi lõpufaasis seeläbi, et tähendab inimeste laenukoormuse langust.

Artikli autor on Risto Vähi. Artikkel ilmus 16/11/2010 Delfi.ee-s.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

64 − = 60

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!