Toompark: hinnatõus muudab arendusprojektide korterid üha väiksemaks

Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark, Adaur Grupp OÜ / Kinnisvarakool OÜKinnisvarakooli juhatuse liige Tõnu Toompark kirjutab, et kinnisvarabuumi ajal kahanes korterite ruutmeetrite hulk kõrge ehitushinna tõttu ning sama trendi võib oodata taas.

Suurtele korteritele ei hakannud ostja rahakott peale.

Peale buumijärgset hinnalangust läksid korterite pindalad taas suuremaks, sest ostujõud oli märksa kõrgem. Arvata võib, et kui ehitushinnad jätkavad kerkimist ja ühel hetkel näiteks ka eluasemelaenude intressimäär kasvama hakkab, siis hakkavad korterid taas väikemaks muutuma, kui need tänasel päeval arendatavates projektides on.

Arendusprojekti edu määrab õige asukoht, hea projekt ja korralik ehituskvaliteet õige hinna eest. Arendaja peab veel arvestama üldist turuolukorda ehk taustsüsteemi – tehingute tegemise aktiivsust, klientide eelistusi, laenude väljastamise aktiivsust, intressimäära, tarbijakindlustunnet, hinnatrende… Kõik need tegurid on dünaamilised ehk ajas muutuvad.

Nende teguritega möödapanemine on see, mis tagab ebaedu. Ebaedu on kinnisvaramaailmas alati võimalik korrigeerida hinnaga, enamasti siis hinna langetamisega. See tähendab, et mingi hinnaga on ikka arendatud korterile või majale ostja olemas. Iseasi on see, kas see hindvõimaldab arendajal kasumit teenida.

Kinnisvaraarenduse protsess kestab aastaid ja paljud tegurid, näiteks ostjate eelistused on aja jooksul muutumas. See tähendab, et arendaja astub paratamatult samme, mis müügihetkel enam kõige mõistlikumad ei ole. Oluline on, et eksimused oleksid võimalikult väiksed.

Enn Tosso
http://www.e24.ee/1283934/toompark-hinnatous-muudab-arendusprojektide-korterid-uha-vaiksemaks

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

+ 63 = 71

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

29.09.2021 Kinnisvaraturu ülevaade 2021 III kvartal