Uus Maa turuülevaade 09-2013

Eesti

Kui august oli Eesti kinnisvaraturul rahulikum, siis septembris kerkis tehingute arv taas ning hetkeseisuga sündis ka käesoleva aasta rekord. Elamispindadeturul oli piirkonniti nii tõuse kui languseid ning jätkuvalt on väga aktiivne maatulundusmaade, haritava ja metsamaa sektor.

Maa-ameti andmetel toimus septembris 3911 kinnisvara ostu-müügitehingut koguväärtusega 187,96 miljonit eurot. Augustikuuga võrreldes kerkis tehingute hulk 13,5% ja rahaline kogumaht 12,3%. Möödunud aasta sama ajaga võrreldes tõusis tehingute hulk aga 24,6%.

Allikas: Maa-amet

Tallinn

Tallinna kinnisvaraturg oli septembris aasta keskmisest mõnevõrra aktiivsem, toimus 969 ostu-müügitehingut, mis on augustist 7,4% enam. Aastataguse septembriga võrreldes kerkis tehingute hulk aga 4,6%. Kinnisvaratehingute koguväärtus oli septembris 92,6 miljonit eurot.

Allikas: Maa-amet

Ka müüdud korterite hulk kerkis, mille üheks põhjuseks on muu hulgas tavapärasest suuremas mahus toimunud uute broneeritud korterite üheaegne notariaalsete müügilepingute sõlmimine. Selle tulemusel kerkis mõnes linnaosas ja asumis müügitehingute hulk või korterite keskmine ruutmeetri mediaanhind tavapärasest oluliselt kõrgemale (näiteks Kristiine linnaosas pea 27%).

Linnaosade kaupa olid korterite keskmised mediaanhinnad ja nende liikumised järgnevad:

 • Haabersti: 1043 €/m2. Muutus võrreldes augustiga -12% ja aastaga +8,2%.
 • Kadriorg: 2176 €/m2. Muutus võrreldes augustiga +12,7% ja aastaga +13,2%.
 • Kalamaja: 1424 €/m2. Muutus võrreldes augustiga -9,7% ja aastaga -3,4%.
 • Kesklinn: 1609 €/m2. Muutus võrreldes augustiga -7,6% ja aastaga +4,8%.
 • Kristiine: 1451 €/m2. Muutus võrreldes augustiga +26,9% ja aastaga +41,3%.
 • Lasnamäe: 1038 €/m2. Muutus võrreldes augustiga +2,6% ja aastaga +21%.
 • Mustamäe: 1138 €/m2. Muutus võrreldes augustiga +7,4% ja aastaga +19,2%.
 • Nõmme: 1266 €/m2. Muutus võrreldes augustiga +12,9% ja aastaga +30,9%.
 • Pirita: 1429 €/m2. Muutus võrreldes augustiga +3,5% ja aastaga +5,4%.
 • Põhja-Tallinn: 1080 €/m2. Muutus võrreldes augustiga -2,6% ja aastaga +12,1%.
 • Vanalinn: 2759 €/m2. Muutus võrreldes augustiga -13,7%.

Allikas: Maa-amet

Allikas: Maa-amet

Kui äärelinna nn teise ringi korteriturul on märgata mõningast rahunemist, siis järjest rohkem tuntakse huvi Tallinna lähiümbruses rajatavate uute kortermajade vastu. Statistika näitab kasvavat tehingute hulka ja broneeringuid. Selle põhjuseks on muude tegurite kõrval ka vanemate, kuid renoveeritud suuremate Tallinna äärelinnakorterite ja uute linnapiiritaguste korterite üha sarnasem hinnatase ning pered, kes on valmis kolima ka Tallinnast veidi eemale, otsustavad tihti just viimase kasuks.

Üürituru tipphooaeg sai septembriga läbi ning tehingute sõlmimise aktiivsus muutus taas tavapäraseks. Samas on erilisemate korterite puhul näha väga suurt nõudlust – pole harvad juhtumid, kus kahe esimese pakkumispäeva jooksul tuleb kuni 30 huvilist ning omanikul tuleb tõsiselt üürikandidaatide vahel valima asuda. Samuti on aina populaarsemad ahiküttega väikekorterid miljööaladel.

Eramu- ja suvilaturg oli septembris taas aktiivsem, müüdi 39 objekti, mis on aasta lõikes kõrge tulemus. Hoonestamata elamumaid müüdi 22 (augustis vaid 4), mis on aasta teine tulemus.

Allikas: Maa-amet

Tartu

Tartu kinnisvaraturg oli septembris aasta aktiivseim. Maa-ameti andmeil toimus 218 ostu-müügitehingut, mis on augustist 1,9% enam. Aastavõrdluses kerkis tehingute hulk aga 19,1%..

Allikas: Maa-amet

Korteriturg aga langes. Toimunud tehingutes andsid tooni nii valminud uusarendustes müüdud korterid kui ka muu, keskmisest kallim kinnisvara, mistõttu kasvas ruutmeetri keskmine mediaanhind.

Septembris müüdi Tartu linnas 149 korteriomandit (augustis 175). Ruutmeetri keskmiseks mediaanhinnaks kujunes 1053 eurot, mis on augustist 7,7% enam. Aastaga kerkis keskmine hinnatase aga 16,6%.

Allikas: Maa-amet

Maade- ja majadeturg oli septembris aasta aktiivseim. Müüdi 23 eramut ja suvilat ning 6 hoonestamata elamumaakrunti.

Ida-Virumaa

Ida-Virumaa kinnisvaraturg oli septembris sügiseselt aktiivne, kuigi tehingute hulk võrreldes augustiga veidi langes. Maa-ameti andmetel toimus 343 ostu-müügitehingut (augustis 367). Ka maakonna suuremates linnades olid tehingute hulkade liikumised pigem väikesed.

Allikas: Maa-amet

Korterite müükide hulk ja hinnatase oli Ida-Virumaa linnades muutlik. Narvas müüdi septembris 52 korterit (augustis 43), mille ruutmeetri keskmine mediaanhind kerkis kuuga 1,6% 412 eurole. Jõhvis müüdi 18 korterit (augustis 28) ning ruutmeetri keskmine mediaanhind kerkis kuuga 15,3% 201 eurole.

Allikas: Maa-amet

Kohtla-Järvel vahetas omanikku 80 korterit (augustis 67) ning korterite hind kerkis kuuga suisa 32,9% 86 eurole. Siinkohal tuleb lisada, et antud linnas on sellised tõusud ja langused väga tavapärased, sõltudes sellest, mis hinnaklassi kortereid ühes kuus rohkem müüakse.

Allikas: Maa-amet

Pärnu

Septembris toimus Pärnus maa-ameti andmeil 100 kinnisvara ostu-müügitehingut, mis on augustist nelja võrra enam. Aasta lõikes on tegu keskmisest oluliselt parema tulemusega.

Allikas: Maa-amet

Kortereid müüdi 59 (augustis 64), mille ruutmeetri keskmiseks mediaanhinnaks kujunes 681 eurot. Võrreldes augustiga langes hinnatase 16,1%, kuid aastavõrdluses jäi see sisuliselt samaks.

Allikas: Maa-amet

Eramuturg oli üle mitme kuu taas oluliselt aktiivsem. Müüdi 11 eramut ja suvilat ning 1 elamumaakrunt.

Viljandi

Septembrikuus oli Viljandi kinnisvaraturg taas vaiksem, meenutades tehingute arvult pigem aasta alguse unisemat perioodi. Maa-ameti andmetel toimus 22 ostu-müügitehingut (augustis 32 ja 2012. aasta septembris 26).

Allikas: Maa-amet

Kortereid müüdi 12 (augustis 22), mille keskmiseks ruutmeetri mediaanhinnaks kujunes 426 eurot. Kuuga langes hinnatase 9,1% ja aastaga 3,6%..

Allikas: Maa-amet

Eramuid müüdi 5, mis on Viljandi kinnisvaraturul keskmine tase..

Rakvere

Rakvere kinnisvaraturg oli septembris aasta aktiivseim, mil maa-ameti statistika kohaselt toimus 30 ostu-müügitehingut. Augustis toimus neid 24 ning möödunud aasta septembris samuti 30.

Allikas: Maa-amet

Kortereid müüdi 21 (augustis 16), mille ruutmeetri keskmiseks mediaanhinnaks kujunes 451 eurot. Võrreldes augustiga kerkis hinnatase 27,4%, sest tol kuul oli see erandlikult madal. Ka mullu septembris oli hinnatase tavapärasest madalam, seetõttu on aastaseks tõusuprotsendiks lausa 56,6.

Maade- ja majadeturg oli aasta keskmisel tasemel – müüdi 4 eramut ja üks elamumaakrunt.

Allikas: Maa-amet

Kuressaare

Maa-ameti andmetel toimus Kuressaares septembrikuu jooksul 21 kinnisvara ostu-müügitehingut, mis aasta lõikes tähendab aktiivset kuud. Augustis oli tehingute hulk 14 ja möödunud aasta septembris 20..

Allikas: Maa-amet

Kortereid müüdi 14 (augustis 10), mille ruutmeetri keskmiseks mediaanhinnaks kujunes 653 eurot. Kui augustiga võrreldes kerkis keskmine hinnatase 4,1%, siis aastaga langes see 8,5%.

Eramuturg jäi kahe majamüügiga aga tavapärasele tasemele.

Allikas: Maa-amet

Haapsalu

Haapsalu kinnisvaraturg möödus septembris üsna tavapärases tempos. Maa-ameti andmetel toimus 19 ostu-müügitehingut, mis on linna kinnisvaraturu vaatevinklist keskmisest veidi kõrgem tulemus. Augustis toimus tehinguid 24 ja 2012. aasta septembris 21..

Allikas: Maa-amet

Kortereid müüdi 12 (augustis 17) ning ruutmeetri keskmine mediaanhind langes kuuga 26,9% 348 eurole. Kuna väikesele kinnisvaraturule on suured tõusud ja langused väga omased, siis ei saa ka praegusel juhul rääkida suuremast trendist. Aastaga langes keskmine hinnatase siiski 1,4%.

Allikas: Maa-amet

Eramuturul oli aga rekordiline liikumine. Tavapärase ühe-kahe asemel müüdi Haapsalu linnas septembris 5 elumaja.

Artikli allikas on
Uus Maa
Uus Maa
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

12.12.2023 Eluruumi üürilepingu sõlmimine ja lõpetamine