Eluasemelaenu võttes tasub arvestada riskidega

Eluasemelaenude intressimäärade liikumine on tingitud peaasjalikult kahe teguri – euribori ja riskimarginaali tõusmisest või langemisest. Täna on keeruline teha majandusprognoose, kuivõrd segadust on võlakriisi tõttu palju. Igal juhul peab eluasemelaenuvõtja arvestama riskidega, et laenu intressimäär võib vähemalt ajutiselt tõusta.

Eluasemelaenu intressimäär, mida laenuvõtja tasuma peab koosneb tüüpiliselt kahest komponendist. Esimene komponent on euribor, mis sõltub Euroopa pankade omavahelisest intressimäärast. Teine intressimäära komponent on riskimarginaal. Riskimarginaal sõltub konkurentsist pankade vahel, kuid eelkõige kliendi riskantsusest – mida riskantsem klient panga jaoks, seda kõrgemat marginaali pank temalt küsida soovib.

Euribori liikumised sõltuvad maailmamajanduse keerdkäikudest ja Euroopa pankade tegevusest. Veel aasta tagasi asus euribor tõusma ühe protsendi suurusjärgust ülespoole. Tänaseks on euribor jõudnud 1,7-1,8& tasemele.

Lähituleviku prognoosid euribori edasise käitumise osas on vastukäivad nagu kõik muudki tänased majandusprognoosid. Oodatud on euribori taas langemist 1% suurusjärku, kuid pikemas perspektiivsis eeldatakse siiski selle tõusu. Segases majandusolukorras olles saab vaid öelda, et eks tulevik näitab, mis ta meile selles osas toob.

Riskimarginaal sõltub eelkõige pankade omavahelisest konkurentsist. Kui pankade valmidus laenu anda on suurem ja turu üldiseid riske väga kõrgeks ei hinnata, siis on pangad valmis riskimarginaali allapoole laskma.

Seda on pangad ka jõudsalt teinud. Kui veel aasta tagasi oli keskmine riskimarginaal keskmiselt 2,3-2,5%, siis tänaseks on see langenud 1,6-1,8% peale. Riskimarginaali langus tähendab eelkõige seda, et pangad ei pea väga tõenäoliseks, et eluasemeturgu võiks tabada järjekordne kriis.

Lootuses, et majandusarengud jätkavad positiivseid arenguid võime loota, et eluasemelaenude riskimarginaalid jätkavad vaikset, kuid siiski mitte olulist langust.

Kuidas aga mõjutab eluasemelaenu intressimäär kogu laenumakset?

Näiteks 25-aastase ja 50 000-eurose eluasemelaenu intresside kogusumma 3,5-protsendilise intressimäära juures on 26 000 eurot. Kui intressimäär sel laenul tõuseb 5,0 protsendi peale, siis suureneb 25 aasta jooksul pangale makstavate intresside kogusumma juba 39 000 euro peale.

Nii näeme, et tänase keskmise intressimäära tõusmine 1,5% võrra võib suurendada intresside kogusummat poole võrra ehk enam kui tänase Eesti keskmise aastapalga võrra.

Eluasemelaenude intresside liikumised on Euroopa segase majanduskeskkonna tõttu raskesti etteennustatavad. Keskmise intressimäära kasvamine võib oluliselt suurendada intresside kogusummat ehk muuta laenu laenuvõtjale oluliselt kallimaks.

Seetõttu on laenuvõtjatel oluline enda jaoks võimalikud riskistsenaariumid ehk intressimäära võimalik tõus läbikaaluda. See annab võimaluse olla kindel, et laenumaksetega tullakse toime ka raskematel aegadel.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine