Eluruumi üürilepingu sõlmimisel tuleb arvestada seadusest tulenevate kohustuslike tingimustega 8 kommentaari

Kinnisvara ostmise asemel on täna saamas kasvavaks trendiks eluaseme üürimine. Samas ei ole paljud üürileandjad ja üürnikud päris teadlikud oma õigustest ja kohustustest, mis eluruumi üürile andmisega kaasnevad.

Tihti unustatakse ära, et üüritud on üürniku ja kodu puutumatus on igaühe põhiseadusest tulenev põhiõigus. Seetõttu sätestab võlaõigusseadus eluruumi üürniku kaitseks kohustuslikud sätted, millest üürniku kahjuks kõrvalekalduvad kokkulepped on tühised.
Illustratsioon
Praktikas on eluruumi üürilepingute sõlmimisel on üsna levinud, et üürniku kanda jäetakse kõik kulud, mida näiteks korteriühistu või haldaja eluruumi osas üürileandjale esitab. Võlaõigusseadus küll võimaldab lisaks üürile üürniku kohustusena kokku leppida ka kõrvalkulude tasumises, kuid eluruumi üürilepingu puhul saavad sellised kulud seonduda otseselt vaid eluruumi kasutamisega, nagu näiteks vesi, küte, elekter jms.

Kindlasti ei ole eluruumi kasutamisega seotud mistahes halduskulud, korteriühistu remondifondi makstavad summad või muu sarnane. Kokkulepe, millega eluruumi üürniku kohustuseks jäetakse eluruumi kasutamisega mitteseotud kulud, on tühine. Samuti, kui üürilepingus kõrvalkulude osas kokkulepe üldse puudub, kannab kõrvalkulud seadusest tulenevalt üürileandja.

Tähtajalise eluruumi üürilepingu puhul tuleb arvestada, et üürniku kahjuks ei saa kokku leppida muid erakorralise ülesütlemise aluseid peale nende, mis on toodud võlaõigusseaduses. Tähtajalise eluruumi üürilepingu mõte seisnebki selles, et üürnikul oleks kindlus, et kehtib kokkulepitud tähtaja jooksul ning et üürileandja ei saaks üürilepingut ootamatult lõpetada.
Illustratsioon
Tähtajalist üürilepingut on võimalik üles öelda ka mõjuval põhjusel, mida ei ole seaduses eraldi ülesütlemise alusena sätestatud, kuid siinjuures tuleb arvestada, et kui üürileandja ütleb üürilepingu üles asjaolul, mis tuleneb temast endast ja ei ole tingitud üürnikust, võib tegemist olla lepingu rikkumisega ning võib üürileandjalt nõuda kahju hüvitamist.

Kui eluruumi üürileping sõlmitakse ainult müügiperioodi ajaks, st seniks, kuni üürileandja leiab eluruumile ostja, saab üürilepingu sõlmida selle tingimusega. Nimelt näeb võlaõigusseadus ette võimaluse, et kui eluruumi üürilepingu pooled on üürilepingu sõlminud teatud tingimusega, siis selle tingimuse saabumisel muutub üürileping tähtajatuks.

See tähendab, et eluruumile leidmisega ei kaasne automaatselt üürilepingu lõppemine vaid üürileping muutub sellisel juhul tähtajatuks. Tähtajatu üürilepingu saab igal ajal olenemata põhjusest üles öelda 3 kuulise etteteatamisega. Müügiperioodiks võib üürilepingu sõlmida ka kohe tähtajatuna, millisel juhul ei pea eraldi tingimust seoses asja müügiga lepingus sätestama.

Artikli autor on Pille Pettai. Pille Pettai on advokaadibüroo Glikman & Partnerid advokaat. Artikkel on ilmunud ka portaalis Ehitusuudised.net.

One comment on “Eluruumi üürilepingu sõlmimisel tuleb arvestada seadusest tulenevate kohustuslike tingimustega
 1. tarmo tuisk ütleb:

  Miks sa ei kirjuta sellest, et Eest Vabariigi seaduste järgi on üürileping ja üürileandmine 100 % kahjulikud omanikule. Eesti vabariigis on kehtiv seadusandlus vastuvõetud eelkõige üürnike ja sundüürnike huvide kaitseks.
  Seega too mingi näide, miks on üürileandmine kasulik omanikule peale peavalu.

 2. Endel ütleb:

  Küll turg selle kahjulikkuse ära kompenseerib. Mida rohkem õigusi antakse seadusega üürnikule, seda suuremaks kasvab ka üürimakse.

 3. trebla ütleb:

  igasugune üür alla 1% renditava objekti väärtusest kuus on objekti omanikule kahjulik. st. siis 12 % aastas.

  see korvaks amortisatsiooni ja annaks miskigi riskipreemia. kui vähem makstakse, siis oleks odavam objekt müüa, raha tähtajalisele hoiusele panna ja võtta riskivaba(NB! ja ka tulumaksuvaba!) pangaintressi.

  tänaste madalate kinnisvara rendihindade juures on kolm võimalust:

  a)kas on omanikud oma vara peale vihased(loe, lollid),

  b)kas nad usuvad kinnisvarahindade märgatavasse tõusu lähitulevikus(st. teenistus tuleks alusvara hinnatõusust e. üür võiks veelgi väiksem olla, see neid nagunii ei huvita)

  c) nad annavad enesele aru, et vara müügiväärtus vastabki praegusele rendihinna tasemele (st 3000 krooniga kuus väljaüüritav korter ongi väärt 300 000 krooni)

 4. Tõnu Toompark ütleb:

  Eks hinna paneb paika nõudlus ja pakkumine. Seni on üüriäri peamine tulu tulnud vara väärtuse kasvust, mitte üüritulust.

  Eks praegune aeg peab siia tooma muutusi. Loodetavasti on see algus väljakujunenud üürituru tekkeks.

 5. heigo ütleb:

  Katke lepingust:

  Üürnik on kohustatud lisaks üüritasule tasuma kõikide üürikorteri kasutamisega seotud kõrvalkulude eest, sealhulgas: elektrienergia, vesi- ja kanalisatsioon, gaas, küte, haldus, hooldus, avariiremont, maamaks, prügivedu, üldkasutatavate ruumide koristus ja muud hoonet haldava korteriühistu või haldusfirma poolt esitatud arved.

  Arikli kohaselt on seega õigustatud makse ainult – elektrienergia, vesi- ja kanalisatsioon, gaas, küte?? Ok vast ka prügivedu, aga ülejäänd on küll kuidagi imelik?!

 6. Tõnu Toompark ütleb:

  No alati on võimalik ju seadusest erinevalt kokku leppida.

  Samas oleks täiesti absurdne olukord, kus nt korteriühistu hakkab remonti tegema ja kogub selle jaoks fondi, mida siis üürilevõtja peab kinni maksma.

 7. oliver ütleb:

  kas ma saan õigesti aru, et kui korteri üürilepingus on kirjas, et “üüritasu ei sisalda kõrvalkulusid, milledeks on tasud kommunaalteenuste ning muude hoone üldpindu puudutavate teenuste eest”, siis sellisel juhul elamu haldus, elamu remont ja elamu kindlustus jäävad kindlalt üürileandja kanda ning elamu üldhooldus (koristamine?) üürniku kanda või on viimane ka omaniku kohus?

 8. Merlyn ütleb:

  Kas korstnapühkijale tasumine on üürniku või üürileandja probleem?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

52 + = 57

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

30.05.2022 Kinnisvaraturu ülevaade 2022 II kvartal