Korterituru kõrghooaeg algab positiivsete nootidega

Tallinna korteriturg oli 2012. aastal ülimalt aktiivne. Tehingute maht ehmatas isegi kõige suuremaid optimiste, õnneks seekord positiivselt. Tallinna 2012. aasta 7042 korteritehingut on viimase viie aasta rekord. Aasta varasemaga võrreldes kasvas Tallinna korteritehingute arv 23,3 protsenti.

Korterituru suure kasvu tõid mullu neli linnaosa: Põhja-Tallinn, Kristiine, Nõmme ja Haabersti linnaosad. Neis neljas linnaosas kasvas korteritehingute arv aastataguse ajaga võrreldes 30-40%. See on tehingute arvu kasv, mille sarnast pole me juba aastaid näinud.

Põhja-Tallinna, Haabersti ja Kristiine linnaosas kasvasid korteritehingute keskmised hinnad 9-12 protsenti. Ülejäänud Tallinna linnaosade korterite hinnakasv jäi märksa allapoole küündides 4-7 protsendini.

Kõrgeima tehingute arvu kasvuga Põhja-Tallinna linnaosa korterituru aktiivsuse taga seisab selgelt Kalamaja piirkond. Kalamajja on viimaste aastate jooksul rajatud hulk uusi elamuid, palju on renoveeritud maju, mis on värske näo saanud.

Uued korterid ja vanade kvaliteedi tõstmine on olnud tegurid, mille tõttu on Põhja-Tallinna korterite hinnatase kasvanud aastaga 12%. Tehingute hinnataseme kasv ei tähenda veel, et samavõrra oleksid kallimaks läinud ka vanades renoveerimata majades asuvad korterid. Siiski on ka üldine kinnisvara hinnatase ehk väärtus aastaga tõusnud, kuid seda pigem 5-8%.

Kristiines ja Haaberstis on samuti uusi projekte, mis on tehingute hinnataset tõstnud, kuid uute projektide osakaal tehingute koguarvus on seal väiksem. Nende linnaosade 2012. a. kiire hinnatõus on olnud tingitud osaliselt varasemast Tallinna keskmisele tasemele allajäänud aeglasemast hinnatõusust.

Tehingute praktikast paistab välja, et kõige rohkem on kasvanud 2- kuni 3-toaliste korterite tehingute arv. Suuremate ehk nelja- ja enamatoaliste korterite tehingute kasv on olnud märksa väiksem. Hinnad aga on aastaga kasvanud kõige enam just 1-toalistel korteritel.

Madal intressimäär ja head laenutingimused ning kinnisvaraturu aktiivsema positiivse kevadise hooaja algus lubavad, et kinnisvaramaakleritel on lähikuudel endiselt käed tööd täis. Uusi kortereid tuleb lisanduvate projektide raames juurde, see tähendab, et kasvavad ka tehingute hinnatasemed.

Tehingute hinnatõus ei too siiski kaasa valimatut korterite väärtuse kasvu, kuid ka langust ei ole vaja karta. Elamispindade hinnad jätkavad kindlalt tõususuunas, kuid 5-8-protsendilisest väärtuse kasvust oluliselt kõrgemat aastast näitajat me vaevalt näha saame.

Tasahilju vähenev tööpuudus ja kerkiv keskmise palga number lubavad, et laieneb inimeste ring, kes suudavad omale elamispinna ostu võimaldada. See tähendab esimeses järjekorras väiksemate 1-2-toaliste korterite turu jätkuvat aktiivsust.

Nende korterite peale ihuvad ka hammast investorid, kes soovivad korteri soetada üürile andmiseks. Üürileandjate huvi kinnisvaraportfellide laiendamiseks on olnud viimase aasta jooksul kasvav. Tänane üüriturg lubab arvata, et üüriinvestorite aktiivsus jätkub eeloleval aastalgi.

Andree Raid
Raid & Ko OÜ juhatuse liige

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC