KV.EE: Elamispindade müügipakkumiste vähenemine määrab hinnatrendid

Kinnisvaraportaal KV.EEElamispindade pakkumiste arvu portaalis KV.EE kajastav pakkumiste indeks on 96,1 punktil ehk aastatagusest 4% madalamal. Paratamatult survestab müügipakkumiste arvu vähenemine hindu tõususuunas liikuma.

2014. a pani korterite hinnatõusule piiri peale pakkumiste arvu languse pöördumine äkiliseks tõusuks. Portaalis KV.EE kasvas 2014. a näiteks Tallinna korterite müügipakkumiste arv isegi poole võrra. Pakkumise suurenemine pani hinnatõusule pidurid peale ja pööras selle tänasest poolteist aastat tagasi hinnaseisakuks.

Käesoleva 2015. a esimeses pooles püsis elamispindade müügipakkumiste arv stabiilsena. Alates aasta keskpaigast on pakkumiste arv näidanud pigem aeglast langusetrendi. Poole aastaga on Eesti elamispindade müügipakkumiste arv portaalis KV.EE vähenenud 6%.

Arvestades, et elamispindade arendussektor toimib aktiivselt ja uusi projekte lisandub veel endiselt üksjagu võib arvata, et pakkumiste arvu tõsisem langus ei ole lähiperspektiivis võimalik. Enamasti toob ju tehinguni jõudev uus korter müügipakkumiste hulka ostja vana elamispinna.

Pigem võib lähikuudelt ja -kvartalitelt oodata pakkumiste arvu püsimist tänase taseme lähedal. Kaugemale ettepoole vaadates sõltub portaali KV.EE elamispindade müügipakkumiste arvu trendijoone liikumise suund, kas uute korterite müüki lisandumine jätkub senises tempos.

Arvestades, et pangad on oluliselt piiranud uute korteriarenduste turule toomise finantseerimist võib see tähendada, et uute korterite pakkumine hakkab tasapisi kokku tõmbuma. See omakorda vähendab pakkumist lisaks teisesel turul.

Vaadates elamispindade turu nõudluse poolt näeme pigem positiivseid arenguid. Tehingute arv on kõrge ehk ostjad on turul. Ostjate tehingu tegemise valmidust toetavad kasvavad palgad, madal tööpuudus ja olematuks kahanenud intressimäärad.

Olukorras, kus pakkumisel on pigem vähenemise trend ja eeldades nõudluse püsimist tänasel tasemel võime prognoosida, et elamispindade tehinguhinnad ega pakkumishinnad portaalis KV.EE langeda ei saa. Pigem surub vähene pakkumine hindu vaikselt ülespoole.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

KV.EE indeks

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

+ 53 = 61

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!