KV.EE: Tallinna korteriturg on positiivsel tõusulainel

Kinnisvaraportaal KV.EETallinna korteritehingute arv on aprillikuise 6-protsendilise aastase languse järel mai kuuks samas suurusjärgus tõusuks tagasi pööranud. See näitab, et kuu aja tagune hetkeline ehmatus elamispindade turu edasiste suundumuste osas oli asjata. Jätkuv tõus ei ole languseks pöördunud. Omaette küsimus on, kas see on pikaajalise jätkusuutlikkuse seisukohast positiivne või negatiivne.

Korteritehingute arv on lähiminevikus olnud tugevas tõusus. Tehingute arvu kasvu taga on olnud nii koduostjad, keda on rõõmustanud kerkivad sissetulekud, kui üüriinvestorid, kes soovivad ära kasutada soodsat intressimäära ja mõistlikke laenutingimusi.

See on surunud korteritehingute hindu üles. Maikuine Tallinna korteritehingute keskmine hind oli maa-ameti esialgsete andmete baasil 1666 €/m² ehk eelmise aasta vastavast näitajast 6% ülevalpool. Märgavata hinnatõusu juures tuleb siiski arvestada, et tehingute keskmist hinda tõstab omajagu uute tehingute proportsiooni suurenemine. Kinnisvara väärtuse tõusuks võib hinnata pigem 4-5%.

See näitaja jääb aga alla sissetulekute kasvule. Eesti keskmine brutopalk oli statistikaameti andmetel 2017 I kvartalis 1153 eurot ehk eelmisest aastast 5,7% enam. Korterite hinnatõusust kiirem sissetulekute kasv tähendab omakorda ostujõu suurenemist. See on tegur, mis peaks omakorda tehingute arvu kasvu soosima.

Tehingute arvu kasv võiks iseenesest pidurduda üüriinvestorite investeerimisvalmiduse vähenemise tõttu. Kerkinud kinnisvarahinnad muudavad investeeringult edaspidi prognoositava tootluse väiksemaks, see võiks sundida rahaomanike otsima kinnisvara kõrval investeerimiseks teisi alternatiive.

Samuti kummitavad meedias kriisijutud, mis kõnelevad väga kõrgetest kinnisvarahindadest ja suurest ülepakkumisest, mis kohe-kohe hinnad alla toob. Enamasti žongleerivad sellised kriisikuulutajad kätte sattunud juhuslike üksikute faktidega ja eiravad kinnisvaraturu tervikpilti.

Tänase tugeva nõudluse, kerkivate palkade, madala tööpuuduse ja soodsate laenutingimuste juures on siseriiklikest teguritest tulenevat langust kinnisvaraturul raske ette näha.

170602 Tallinna korteriturg on positiivsel tõusulainel

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

72 + = 79

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!