Statistika: soodne intressimäär võimaldab laenukoormuse kasvamist

Kinnisvaraanalüütik Tõnu ToomparkNüüdseks juba kaks aastat allpool 3 protsendi piiri püsinud eluasemelaenude intressimäär hoiab kinnisvaraturu katla all palavat tuld. Madala euribori toel ülisoodne intressimäär avab kodusostjate võimalusi eluaseme soetamisel. Aprillikuine eluasemelaenude keskmine intressimäär oli Eesti Panga andmetel 2,6%.

Euribor on samuti ligi kaks aastat 0,3-0,4% läheduses. Negatiivseks muutunud Euroopa Keskpanaga intressimäär lubab arvata, et euribor lähitulevikus väga jõudsalt kasvama ei hakka. Nii jääb ainuüksi  raha hinna poole pealt vaadatuna laenuvõtmine ja kodu soetamine endiselt vägagi soodsaks.

Soodne intressimäär on juba aastaid kasvatanud laenukäibeid. Aprillikuine uute eluasemelaenude käive kasvas aasta baasil 24%, kuu varem oli kasvunumbriks koguni 44%. Eks kerkinud kinnisvarahinnad nõuavad koduostjatelt järjest suuremate laenude võtmist.

Kasvavad laenukäibed suurendavad eluasemelaenude jääki, mis käesoleval aastal on aasta baasil kasvanud tempoga 1,8-2,0%.

Kui kogu eraisikulaenude jääk sisemajanduse koguprodukti suhtel jõudis majanduskriisi põhja-aastatel 53-54 protsendini, siis tänaseks on see langenud. 2014 I kvartali seisuga moodustavad eraisikulaenud sisemajanduse kogutoodangust 37,2%, mis näitab, et laenupotentsiaali veel on.

Eluasemelaenu intressimäär, euribor, laenumarginaal, %

Eluasemelaenu intressimäär, euribor, laenumarginaal, %

Eluaseme- ja eraisikulaenude käibe ja jäägi juurdekasv võrreldes eelmise aasta sama kuuga

Eluaseme- ja eraisikulaenude käibe ja jäägi juurdekasv võrreldes eelmise aasta sama kuuga

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

67 − = 66

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!