Statistika: Viivituses olevaid eluasemelaene jääb järjest vähemaks

Tõnu Toompark Panga andmetel oli 2021 I kvartali lõpu seisuga tähtajaks tasumata eluasemelaenude jääk 108 miljonit eurot. Veel aasta tagasi oli vastav näitaja 152 miljonit eurot. Seega on viivituses olevate laenude maht aastaga vähenenud koguni 28%.

Viivituses olevate laenudejäägi puhul on oluline, et enamus võlgnevusest on lühiajaline ehk kuni 30 päeva. Üle 30-päevaseid viivitusi on 26 miljoni eurose laenumahu puhul ehk kogu viivituses olevatest laenudest 24% puhul. 

Pisut üllatav on viivituses olevate laenude jäägi vähenemine läbi 2020. aasta ehk läbi perioodi, mil maailma tabas -viirus, millega kaasnes palju teadmatust. Teadmatuse ja ebakindluse kõrval nägime tööpuuduse kiiret suurenemist ja majanduskasvu miinusesse pöördumist.

Vaatamata paljudele negatiivsetele teguritele oli inimestel jõudu laenude tasumisel hätta mitte sattuda. Eks oma osa kriisiajal laenumaksetega toimetulemisel ja hätta mittesattumisel oli maksepuhkustel, mida pangad pakkusid.

Vähenev hapude laenude seis on üks tegur, mis annab võimaluse hinnata laenuturu olukorda positiivseks. See omakorda võimaldab teha järeldusi, et laenuturg soosib kinnisvaraturu arenguid.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

− 7 = 3

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

19.05.2022 Kasutusluba ja selle taotlemine