Statistika: eraisikute laenukoormus oli koroona-ajastu eel mõistlikul tasemel

Tõnu Toompark Panga andmetel oli inimeste eraisikulaenude jääk 2020 I kvartali lõpu seisuga 9,4 miljardit eurot. Neist laenudest 8,2 miljardit eurot ehk 87% olid eluasemelaenud.

eraisikulaenude suhe sisemajanduse kogutoodangusse ehk suhteline laenukoormus oli 34%. See on enam-vähem sama, mis laenukoormus on olnud viimase 3-4 aasta jooksul. Küll on laenukoormus oluliselt allpool 2007.  aastast, mis oli toonane kriisieelne aasta. 2007. a moodustas eraisikulaenude jääk SKTst 42%.

Eraisikute suhteline laenukoormus palgasumma suhtes ehk eraisikulaenude osakaal inimeste teenitavatest palkadest oli 2020 I kvartali lõpu seisuga 131%. Siingi on sama trend, mis suhtes arvutatud laenukoormuse osas. Viimaste aastate jooksul on laenukoosmus palgasumma suhtes aeglaselt vähenenud. Selle põhjus on olnud kiirelt kasvav palgasumma ja pisut aeglasemalt kasvanud eraisikulaenude jääk.

Järeldusena laenukoormuste arvutustest võiks öelda, et laenukoormus -ajastul ei ole olnud problemaatiline. Pigem on hinnang, et laenukoormus oli väga mõistlikul tasemel.

Töötute arvu suurenemine ja seeläbi palgasumma vähenemine tekitavad edaspidi laenude teenindamise osas kindlasti raskuseid. Seda enam, et laenude jääk jääb enam-vähem samale kohale püsima, kuid ja palgasumma asuvad vähenema.

Siiski on alust arvata, et raskused laenude tagastamisel ei saa olema sedavõrd teravad, kui need olid näiteks 2009. aastal. Seda enam, et on probleemide silumiseks aktiivselt pakkunud laenupuhkuseid, mis loodetavasti aitab inimestel kõige keerulisemad ajad üle elada.

 


Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee ().

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC