Toompark: suur osa kinnisvara pakkumishindadest on stiilis «pime kana leiab tera»

Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark, Adaur Grupp OÜ / Kinnisvarakool OÜTallinna korterite pakkumishind on portaali KV.EE andmetel 1500 eurot ruutmeeter, samas kui korterite tehinguhinnad on maa-ameti 2013. aasta teise kvartali esialgsetel andmetel 1222 eurot ruutmeeter, kirjutab Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige Tõnu Toompark.

Nii võime öelda, et vahe tehinguhindade ja pakkumishindade vahel on ligikaudu 20 protsenti. Seejuures peame muidugi kindlasti arvestama, et tehingute ja pakkumiste struktuur ei ühti. Kogemuslikult võib öelda, et 15-20 protsendine vahe pakkumishindade ja tehinguhindade vahel on üsnagi tavapärane. See muidugi ei tähenda veel, et igast pakkumisest on realistlik 15-20 protsenti protsenti alla kaubelda. Portaalides olevatest müügipakkumistest on suur osa hinnaga, kus «pime kana leiab tera»- müüja mõtleb, et äkki tal veab.

Teine, paraku väiksem osa pakkumistest on selline, kus esmane pakkumishind on realistlikule tehinguhinnale päris lähedal. Reeglina on ka selles hinnas vähemalt väike kauplemisruum olemas.

Võib öelda, et viimase paari aasta jooksul on vahe kinnisvaramüüjate ootuste ja kinnisvaraostjate võimaluste vahel pigem kahanenud. Ehk vahe pakkumishindade ja reaalsete tehinguhindade vahel on pisut kokku tõmmanud.

Viimaste kvartalite teisese turu (ehk vanade korterite) hinnatõus ning pakkumiste arvu vähenemine on kasvatanud kinnisvaramüüjate ootusi. Taas võib öelda, et mõistliku pakkumishinnaga korterite hulk on kokku kuivanud ning vahe müüjate ootuste ja ostjate võimaluste vahel on taas hakanud teineteisest kaugenema.

Vahe pakkumishindades ja tehinguhindades ei kulge mitte mööda linnaosade piire, vaid mööda kinnisvaramüüjaid. Kui kinnisvaramüüjal on kiire, siis peab ta esmase pakkumishinna panema reaalse turuväärtuse lähedale. Vastasel korral jääb pakkumine kauaks portaali rippuma ja kinnisvaraostjatel tekib kahtlus, kas pakkumisel on mingi viga küljes.

Kui kinnisvara müüjal kiiret ei ole, siis kasutatakse võimalust, kus lastakse ajal ja inflatsioonil tööd teha ning oodatakse, et kinnisvara väärtus soovitud tasemeni kerkiks. Pikem müügiperiood annab rohkemale arvule potentsiaalsetele ostjatele võimaluse objekti info leida ja äkki mõni neist näeb seal väärtust, mida teised näha ei ole osanud.

Toimetaja:
Enn Tosso
http://www.e24.ee/1281260/toompark-suur-osa-kinnisvara-pakkumishindadest-on-stiilis-pime-kana-leiab-tera

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC