Eestlased ostavad kodusid Hispaania päikese alla

Eestlaste huvi kinnisvara ostmise vastu Hispaaniasse, eelkõige Päikeserannikule, on aina kasvanud. Praegune hinnatase on sealsele turule sisenemiseks ka igati soodne, ütles Uus Kinnisvarabüroo juhatuse esimees Jaanus Laugus.

Kui paljud eestlased sinna kinnisvara on soetanud?

Palju eestlastel Costa del Solis kinnisvara on, seda on väga raske öelda. Siin elab statsionaarselt ilmselt sadakond eesti peret.

Mitmed tublid inimesed omavad siin puhkusekodu, kus viibitakse vastavalt vajadusele, puhkuste ajal. On ka neid, kes pigem üürivad siin kodu, kui et ostavad.

Võrreldes teiste eurooplaste, araablaste, asiaatide ja slaavlastega on eestlaste kohalolek suhteliselt tagasihoidlik. Siiski, aina rohkem liigub Marbella kandis Eesti ja kogu Baltikumi numbrimärkidega autosid.

Miks ostetakse?

Lõunasse tullakse ikka kliima ja looduse pärast. Siin on 300 päeval aastas päike. siin on 100 km liivaranda. Talvisel ajal on selline eesti kevade moodi ilm (november kuni aprill). Öösel jahe, päeval mõnusalt soe. Muul ajal on muidugi ikka väga soe, selline shortsi ilm.

Teiseks on ilmselt kõige külalislahkem kant Euroopas vastu võtma legaalseid sisserändajaid. Siin on sisse elada lihtne, inimesed on sõbralikud ja abivalmis. Infrastruktuur on loodud nii, et sa saad kiiresti ja kenasti aklimatiseeruda, kui plaan pikemaks jääda. Siin pole vaja paksu rahakotti, vaid keskmisest rohkem pealehakkamist.

Kolmandaks, kogu süsteem toetab uute elanike pealekasvu. Hispaaniasse saabudes ja elama jäädes, pead koheselt taotlema endale kohaliku isikukoodi ja avama pangaarve. Seejärel on võimalik vabalt üürida või osta kinnisvara ning kui sul üüri- või ostuleping taskus, saad kasutada juba kõiki kohalikke hüvesid.

Lapsed saab panna tasuta riikliku kooli. Või kui rahakott lubab, siis on siin ka väga korralikud erakoolid nii inglise, saksa, kui keelse õppega (Fuengirolas ka soomekeelne kool). Erakoolide hinnad on 7000-10 000€ aasta. Nii et igal juhul on siin koolikoht lapsele olemas. Euroopa ravikindlustuskaardi olemasolul on tasuta esmaabi ja haiglaravi.

Neljandaks, täiskasvanutele on ümbruskonnas piisavalt erinevaid sportimisvõimalusi, näiteks ja tennis või matkamine, rattasõit ning merespordialad. on suur ja kaunis maa. Siin on avastamisrõõmu kauaks ja toimub palju maailmatasemel sündmusi. Kontsertid, muuseumid, arhitektuur, tipptasemel spordivõistlused jms on alati maksimaalselt mõne tunni tee kaugusel ja lihtsasti kättesaadavad. Lisaks on Aafrika tunnise laevasõidu kaugusel.

Viiendaks, tragidele inimestele leidub piirkonnas alati ka töökohti, sest poolt tulevad inimesed on siin tuntud kui väga töökad ja kohusetundlikud. Lihtsat tööd leiab alati. Eelduseks oleks baastasemel keele oskus.

Kogu lõunarannik on eelkõige turismile ja puhkusele suunatud. Piirkond on väga sesoonne, nagu Eestis Pärnu. Alates maist kuni septembrini kolmekordistub. Paljud skandinaavlased pigem käivadki hooajavälisel ajal. Naudivad sellist Eestile sarnast suveilma ja värsket toitu, hurmavaid mereande, mida saab siin igast suuremast marketist või turult.

Elu pole siin kallis. Pole vaja palju riideid, kütte peale kulub suhteliselt vähe ning toiduhinnad on paljuski sarnased Eestiga.

Kas see on pigem suvekodu mõttes või inspireerib see sinna kohe pikemaks jääma?

Valikuid on erinevaid. Oleneb inimesest ja võimalustest. Kui pole võimalik Eestist eemalduda töö või muul põhjusel, siis võib valida ka suvekodu.

Kui võimalik „kaugjuhtimisega“ Eesti asju ajada või plaan üldse elus teine lehekülg pöörata, siis tasub elada siin permanentselt.

Kui kallis sealne kinnisvara on? Ja kuidas ostu üldiselt rahastatakse?

Kinnisvara on siin tohututes hulkades. Orienteerumine kogu selles pakkumiste virrvarris võtab oma aja. Hinnad algavad 30 000 eurost ja lõppevad kümnetes miljonites eurodes.

Üldises pildis on turuolukord sisenemiseks väga hea. Hinnad on kukkunud tipphindadest 40-60%.

See on üks põhjus, miks ka mina siin olen ja tööd teen. Otsin hoolega põnevaid investeerimisvõimalusi ja püüan siinset turuolukorda ärilises mõttes ära kasutada.

Oste rahastatakse erinevalt. Kuna siin elatakse kriisiajas, siis on tavapäraselt võimalik laenu saada kuni 50% ostuhinnast. Intressid on mõistlikud ja sarnased Eestiga.

Samas, kui vara, mida osta tahate, on pangale nö halva laenuna kätte jäänud, võib finantseeringut saada kuni 100% ulatuses.

Kui tegu on suvekoduga, kas siis jaotatakse seda elamist mitme vahel?

Jah, see on levinud trend näiteks skandinaavlaste puhul, kus sõpruskond või firma ostab suvitamiskodu ühiskasutuseks. Eestlaste seas on see siiski vähelevinud. Pigem iga mees omas kodus.

Ja kui mitte, siis ega see kinnisvara tühjana seisa?

Kui kinnisvara on ostetud õiges piirkonnas, on seda väga lihtne üürile anda. Siin on kaks võimalus – kas pikaajalisele üürile (long term) või lühiajalisele (short term).

Long term üürimise puhul tehakse lepingud maksimum 11 kuud, misjärel neid vajadusel uuendatakse. Üüritootlused jäävad mõlemal üldjuhul vahemikku 3-6%.

Uus Maa alustab uuest aastast lõunarannikul kinnisvara vahendamisega. Oleme välja valinud kohalikud usaldusväärsed partnerid, kelle kaudu soovitame kinnisvara oste ja üürimisi teha. Ühtlasi nõustan ise meeleldi Marbella kandis inimesi, kes siia elukoha muretsemist plaanivad.

Artikli allikas on
Uus Maa
Uus Maa
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC