Inimesed on hakanud rahaturgude ebastabiilsusega harjuma

Uus MaaKäesoleva aasta jaanuar oli vaiksem kui mullune detsember, kuid oluliselt aktiivsem kui aastatagune jaanuar. Aktiivsuse kasvule aitasid kaasa nii investorid kui ka detsembris ettevalmistatud tehingud, mis jaanuaris teoks tehti. Möödunud aastat iseloomustanud ebakindlus rahaturgudel on mõnevõrra vähenenud, inimesed on ebastabiilsusega kohanema hakanud.

Üle müüdi kokku 2291 kinnisvaraobjekti, mis on 25,3% vähem kui detsembris, kuid 21% enam kui 2011. aasta jaanuaris.

Kinnisvara müügituru rahaline maht oli jaanuaris 117,3 miljonit eurot – 7,3% vähem kui detsembris, kuid 59% enam kui jaanuaris aasta tagasi.

Korterite hinnad tõusid vaadeldavatest linnadest Pärnus, Kuressaares, Haapsalus ja Võrus.

Elamuarenduse märksõnaks saab kvaliteetne elukeskkond

Investorite ootused aastaks 2012 on möödunud aastaga võrreldes märkimisväärselt tagasihoidlikumad. Endiselt domineerib trend jääda koduturgudele ja välisinvesteeringute osas otsitakse pigem kõrget või erakordset tootlust ja varjatud võimalusi.

Kinnisvaraarenduses jäid 2011. aastal kõrged kasumid võtmata, kuna ehitushinna kasv sõi suurema osa oodatud kasumist. Sellest tulenevalt on nõudlus tugevam rahavooga objektide osas, kuid on endiselt väga nõrk ja toimunud tehingute arv väga madal.

Käesoleva aasta esimene kuu on järginud sama trendi. Ka need investorid, kes eelmisel aastal näitasid valmisolekut arendussektorisse sisenemiseks, on plaanid ümber vaadanud ja otsivad stabiilset rahavoogu.

Meie eelduste kohaselt jääb kõige aktiivsemaks endiselt elamispindade sektor. Arendusprojekte tuuakse turule järjest rohkem ja paljud neist on teinud läbi märkimisväärse lahjenduskuuri, vastates nüüd juba peaaegu turu ootustele.

Märksõnaks saab elukeskkonna kvaliteet – rohkem reaalsele kliendile suunatud toodet ja vähem spekulatiivseid ebafuntsionaalseid turukasvule suunatud investeeringuid.

Tallinnas vahetas jaanuarikuus maa-ameti andmetel omanikku 685 kinnisvaraobjekti. Võrreldes rekordilise detsembriga, on langus 25%, kuid 2011. aasta jaanuariga võrreldes oli käesoleva aasta algus 41% aktiivsem.

Kinnisvara müüdi jaanuaris 49 miljoni euro eest, võrreldes detsembriga on langus 13,3%, samas kui aastaga on rahaline maht kerkinud 33,5%.

Korterid

Kokku müüdi 483 korterit. Tehinguaktiivsuselt on see võrreldes detsembriga 21% madalam tulemus. Ruutmeetri keskmine hind oli jaanuaris 917 eurot, võrreldes detsembriga on langus 6%. 2011. aasta jaanuariga võrreldes kerkis ruutmeetri keskmine mediaanhind aga 6,6%.

Tallinna korteriturg oli aasta algusele omaselt aasta keskmisest vaiksem, kuid samas toimus tehinguid rohkem kui möödunud aasta jaanuaris. Selleks on kaks suuremat põhjust. Esiteks, möödunud aasta detsember oli väga aktiivne ning hulk tollal kokku lepitud tehingutest said allkirjad just jaanuaris. Teiseks põhjuseks on jätkuv investorite huvi paigutada oma vaba raha vähegi likviidsesse kinnisvarasse, sest väikeste intresside tõttu on säästude hoidmine pangaarvel ebamõistlik.

Kõige nõutumad korterid kesklinnas on uutes majades asuvad 2-toalised korterid, sest neid on lihtne välja üürida. Mujal piirkondades ja äärelinnas otsitakse enim kahe- ja kolmetoalisi heas seisukorras kortereid. Kui investeeringuna oli vahepeal populaarne väike ühiselamutuba, siis nüüd on selles osa hoog raugenud, sest pakkumishinnad on oluliselt kasvanud.

Kui möödunud aasta teine pool oli kinnisvaraturul omajagu närviline, sest valitses teadmatus euro tuleviku osas, siis nüüd on olukord hakanud veidi rahunema, sest inimesed on harjumas ebastabiilsusega.

Üüriturg on rahulikum, sest hetkel pole hooaega. Samas on peale tavapäraste üüriklientide turul ringi liikumas ka inimesed, enamasti tudengid, kes sügisel, üürituru tippajal üürisid viimasel hetkel kõrge hinnaga korteri, kuid soovivad nüüd soodsamale pinnale kolida.

Maad ja majad

Eramuid müüdi jaanuarikuus 21, mis on 7 võrra vähem kui detsembris ja sama palju kui 2011. aasta jaanuaris. Hoolimata talvehooajast pole eramuturul aktiivsus oluliselt langenud ning tulemus on võrreldav möödunud aasta keskmisega.

Huvi eramut osta on suur ning objektide külastusi on palju. Olulisi hinnamuudatusi samas toimunud pole.

Elamumaade turg on aga talviselt vaikne. Müüdi 4 krunti, mis on 8 võrra vähem kui detsembris, kuid täpselt samal tasemel aastataguse ajaga. Samas on huvi kruntide vastu olemas, kuid oodatakse kevadet, mil ilmad soojemad ja lumi sulanud.

Ristu Vähi
Uus Maa

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC