Müügis olevate eramute edetabel

Majandustõusu ajal kerkinud uhked eramud otsivad kosilasi

Peaministri poole kuupalga ehk 40 000 krooni eest saab üürida endale Eestis kõige kallima müügis oleva eramu. Maja ostuks tuleb välja käia 29 miljonit krooni.

Äripäev reastas kõige kallimad müügis olevad eramajad ja küsis nende omanikelt, miks nad äsja valminud, eksklusiivse ja kallitest materjalidest punutud pesa müüki on pannud?

Ehkki ükski omanik rahapuudust põhjuseks ei too, võib omanike firmade tausta vaadates järeldada, et losside ülalpidamine käib ka rikastele üle jõu.

Kõige kallim müügis olev eramaja kuulub K-kohukese loojale ja paljude Keskerakonna reklaamide idee autorile Mark Eiknerile. Kolmekorruseline luksusvilla asub Rohuneeme tee ääres ja selle müügihind on 29 miljonit krooni.

Majas on olemas kõik, mida kopsakas rahakott ja fantaasia on lubanud: neli magamistuba, kabinet-raamatukogu, merevaatega puhkeruum ja spaakompleks saunade ning mullibasseiniga.

Uhketele villadele on ostjaid raske leida

Maja on müügis olnud alates mullu suvest, kuid ostjat silmapiiril tõenäoliselt pole.

Äriregistris on Eikneri nimega seotud kümmekond firmat. Kõige uuem on 2008. aasta suvel asutatud turu-uuringutega tegelev Neuromarketing. Eikneriga seotud firma Nitro FX korraldas viimati Tallinna haldusreformi internetihääletuse.

Eikner ise ei soovi majamüüki kommenteerida.

“Tänud huvi tundmast. Ei soovi nimetatud teemat kommenteerida, loodan, et mõistate. Märgiks vaid nii palju, et olete minu teada kolmas ajakirjanik, kes sellest sama nurga alt kirjutab,” ütleb Eikner napilt.

25 miljoni krooniga on müügis ehitusfirma Viktor Ehitus omaniku Viktor Bogatšovi ja tema abikaasa Olga mitmekorruseline mõisastiilis maja, mis asub Sausti mõisa lähedal.

Ehkki Bogatšovi firmade majandusnäitajad on tagasihoidlikud ja maja on koormatud ligi 2,2 miljoni kroonise hüpoteegiga, on maja ise suurejooneline: marmorist seinad ja tammepuust parkett.

Olga Bogatšova sõnul on nende maja tõesti müügis, kuid ta soovitas abikaasalt küsida. Hiljem telefon enam ei vastanud.

IT-ärimees ja tarkvarafirmade omanik Neeme Takis müüb Harku järve ääres asuvat villat 18,9 miljoni krooniga. Takise firma ITvilla lõpetas 2007. aasta 80 000kroonise kahjumiga.

Müügikuulutuses olevas intelligentse villa kirjelduses on lisaks kõikvõimalikele peentele kütte- ja ventilatsiooniseadmetele üles loetud ka DVD või teleri vaatamiseks automaatne mootorekraan projektorile ja akustiliselt mõõdistatud elutuba. Samuti parkimiskohad kaheksale autole ja programmeeritav-kaugjuhitav õue kastmissüsteem.

Takis ütleb, et pani villa müüki, sest tahab ehitada uue ja vägevama ning veidi privaatsema koha peale – näiteks Otepääle.

“Oli plaan see maja maha müüa ja ehitada uuem ja privaatsemasse paika. Et leiaks äkki veel ilusama koha ja ehitaks veel ilusama maja,” ütleb ta. Paraku ostjaid maja leidnud pole.

“Praegu tundub, et ostjat nii lihtne leida pole. Ostuhuvilisi on olnud vaid üks – välisriigi saatkonnast. Samas esialgne hind oli 22 miljonit, nüüd 18,9 miljonit ja rohkem ma hinda alla ei lase. Siis võtan ehk üldse müügist ära ja vaatan endale teise koha juurde. Et ümberringi naabermaju üldse ei paistaks – tahaks suuremat privaatsust,” räägib Takis.

Endine vallavanem: minu maja hind pole tegelik

Endine Viimsi vallavanem Enn Sau müüb Viimsis Küti teel 11,8 miljoni krooniga maja, kus ta ise sees elab. “Lihtsalt niisama panin müüki. Ma ise polekski pannud, kuid kinnisvarafirma ise avaldas soovi,” ütleb Sau. Huvilisi, veel vähem ostjaid pole Sau seni näinud.

“Kui keegi on sellise hinnaga nõus ostma, siis müüksin küll, kuid see pole üldse reaalne hind,” lisab ta.

Saadiku residentsiks ehitatud villat Tallinnas Lauri teel müüb Tsenter kioskiketi omanik Lev Meerzon. Tema küsib oma maja eest 12,8 miljonit krooni.

“Ütlen ausalt, et tegemist oli algusest peale äriprojektiga. Maja saigi ehitatud saadiku residentsiks. Kuid ütlen ausalt, see projekt ebaõnnestus. Elasin ise seal majas, kuid mulle pole nii suurt maja vaja. Seetõttu ongi see müügis. Praegu see hind ei ole kõrge. On huvilisi, kuid kas kohalikud või välismaalased – ma ei taha kommenteerida,” räägib Meerzon.

Maakler: venelased tunnevad suurt huvi

MP Kinnisvara Müügikorralduse tegevjuht ja elamispindade maakler Maria Pruul müüs hiljuti üle 15 miljoni kroonist maja Kristiines ja 13 miljoni kroonist maja Haabneemes. Praegu need pakkumised aktiivsed pole.

“Kallimate majade puhul ei tasu arvutada kinnistu ruutmeetreid ja ehituse ruutmeetri hinda detailidesse süvenemata. Tuleb arvestada, et just viimastel aastatel ehitatud kallimates majades leidub keskmisest erilisemaid siseviimistlusmaterjale, soojendusega basseine, auru- või Türgi saunu, minispordisaale. Seal on sisekujundajate autoritöö ja lisaks stiilile on rohkem tähelepanu pööratud tehnoloogiale,” selgitab Pruuli.

Hiljuti Moskvas toimunud kinnisvaramessil tunti suurt huvi Eesti kinnisvara vastu. Venelastele on eriti tähtis Eestis merelähedus.

“On vale arvamus, et venelased tahavad osta kulda ja lõvikäpakesi. Vene inimene on huvitatud modernsest stiilist. Samas on ikkagi Aljoša-probleem neil väga hinges ja nii mõnigi tehing on seetõttu ära jäänud,” ütleb ta.

Kallimat korterit müüb Preatoni

Hetkel kalleim müügis olev korter kuulub Itaalia ärimehele Ernesto Preatonile ja selle müügihind on 35,8 miljonit krooni.

500 ruutmeetrine korter asub Tallinna vanalinnas, Uus tänav 13 ja selle ruutmeeter maksab 71 760 kr. Kui see korter osta pangalaenuga, tuleks kuumakseks 190 968 krooni.

Tegu on põhimõtteliselt majaga, kus asub üks suur korter: kuus magamistuba, kolm elutuba, külalistetuba, viis vannituba, saun, suur köök ja majapidamisruumid. Kõik see asub neljakorruselise hoone erinevatel korrustel. Maja on muinsuskaitse all.

Müügilehel kõige rohkem Viimsi maju

1. Viimsi, Pringi – 29 mln kr Maja on müügis mullu suvest.

* Seda saab ka üürida 40 000 kr eest kuus.
* Lärmaka Rohuneeme tee ääres asuv suurejoonelises luksusvillas on 3 korrust, 6 tuba, 4 magamistuba, kabinet-raamatukogu ja 3 vannituba. Alumisel korrusel spaakompleks auru-ja leilisauna ning basseiniga. Suur puhkeruum kaminaga ja vaatega merele. Siseviimistluses pole rahaga koonerdatud, kasutatud on tiikpuud, pähklispooni seinte viimistluses, marmorit, kardinad on täissiidist voodril.
* Omanik Mark Eikner.

2. Kiili vald, Sausti – 25 mln kr Mõisastiilis maja asub Sausti mõisa lähedal.

* 2 korrust, kelder, kaminasaal, köök, WC-duširuum, 3 vannituba, garderoob. Teisel korrusel kaks magamistuba, rõduga kabinet ja trepihall, majas kasutatud naturaalset tammeparketti ja marmorit.
* Omanikud Olga Bogatšova, Viktor Bogatšov.
* Viktor Bogatšovile kuuluvad veevarustus- ja kütteseadmete müügiga tegelev Dizayn Pipe System ja Viktori Ehitus, mis paigaldas aknaid ja uksi Eesti ja Norra ostjatele.
* 2007. oli Viktor Ehituse müügitulu 3,7 mln kr ja kasum 265 000 kr. Viimasel on 14. aprilli seisuga tekkinud ligi 6000kr maksuvõlg. Dizayn Pipe System lõpetas 2007. a üle 763 000kr kahjumiga.

3. Viimsi, Rüstla – 24,9 mln kr Omanik Oleg Alimbajev, Konsor OÜ üks omanikke.

* Konsor tegeles 2007. a laevade projekteerimis- ja konstrueerimistöödega.
* Müügitulu oli 706 000 kr, kasum 84 000 kr.

4. Pirita, Vesiveski – 22 mln kr Pirita jõeorus asuv eksklusiivne maja, kus naabriks on näiteks Tiina Mõis.

* Kinnistusregistri andmetel on maja omanik Irina Tšobanjan. Tema abikaasa ja Äripäeva Rikaste TOPis figureerinud Samvel Tšobanjan on üks omanik merenduskontsernis NT Marine.
* Kontserni kahjum oli 2007. aastal üle 67 mln kr. Müügitulu kokku ligi 1,9 mld kr, peamiselt laevakütuse müügist.
* 17. aprillil kukub ka NT Marine võlakirjade lunastamise tähtaeg (55 mln). Ettevõtte juht Carl-Jüri Piht on lubanud võlakirjad tähtajaks lunastada.
* Lisaks kuulub Tšobanjanile firma Amos Holding, mis annab enda kinnisvara rendile ja on registreeritud aadressil Vesiveski 9. Müügitulu oli firmal 2007. aastal 375 000 kr, finantstulu aga kokku (nt sidusettevõtte osadelt) 4,4 mln kr. Puhaskasum oli firmal 5,1 mln kr. Samas tegi firma 10 mln kr eest kinnisvarainvesteeringuid.
* Amos Holding müüs 2008. aasta alguses osaluse sadama akvatooriumi keskkonnakaitsega tegelevas Venemaa firmas Morskaja Ekologija, omab osalust Morcom Investis, mis tegeleb kinnisvarainvesteeringutega.

5. Villa Harku järve ääres, Koogu – 18,9 mln kr Omanik Neeme Takis

* Tarkvara arendusega tegeleva firma ITvilla ja Uniflex Software omanik. ITvillal on 1800 kr maksuvõlg. ITvilla käive 2007. aastal oli 165 000 kr, kahjum 80 000 kr. 2006. aastal oli sama firma käive ligi 190 000 kr, kasum ligi 43 000 kr.
* Takise teise firma Uniflex Software müügitulu 2007. aastal oli ligi 1,1 mln kr, 2006. aastal ligi 1 mln kr. Kasum vastavalt ligi 214 000 ja 355 000 kr.

6. Pirita, Mähe, Priimula tee 17 – 18 mln kr Omanik Tamara Steinberg, müüb ka teist villat, mis asub Viimsis Andrese teel.

* Selle maja eest küsib ta 16 miljonit krooni.
* Tamara Steinberg ei soovinud müüki kommenteerida.

7. Lääne-Virumaa, Viru-Nigula vald, Malla – 16,9 mln kr 497 300 m2

* Omanikuks firma Olivest. Kuulub Soome abielupaarile Toivo Kalervo Kauhanen-Raudaskoski ja Sirka Ida Maria Raudaskoskile. Firmal Olivest, mis tegeleb mootorsõidukite müügi ja remondiga, on 7000kroonine maksuvõlg.
* Mõis on müügis alates mullu novembrist. Omanikud tunnistasid kohalikule lehele, et selle ülalpidamine osutus liiga kulukaks. Kümme aastat tagasi mõisa soetanud peremees on investeerinud sellesse ligi 17 mln kr.

8. Ilmandu, Kadaka tee – 16,5 mln kr Jaan Tootsi maja, mis on müügis olnud juba aastaid.

* 11 toa ja 5 magamistoaga tornidega elamu hind on aastatega langenud, kuid uusi omanikke pole näha.

* Kinnistul on kokku 7 omanikku: Hille Tasa, Lya Järs, Hille Hinsberg, Lia Orusalu, Viiu Sillaots, Tiiu Vene ja Annika Tallo.

10. Tallinn, Lõokese 11 – 16 mln kr Omanik Natalja Iospa.

* Abikaasa Roman Iospa osalusega on hulgikaubandusega tegelevad firmad: Gala Prim, Grandmet, Vega Texline. Lisaks on ta juhatuse liige firmades Baltfer Co. ja Baltic Scrap Terminal.

11. Merivälja, Metsavahi tee 5 – 16 mln kr 7-toaline, geotermilise küttega kivimaja.

* Pangalaenu puhul oleks selle maja kuumaks 85 159 kr.
* Omanik Maardu Elekter nõukogu liige Elena Besstšastnova.

12. Tallinn, Västriku 4 – 15,5 mln kr Omanik Ida-Virumaa tööstur Raivo Tamm.

* Tegemist on n-ö kaksikmajaga. Majal on 3 rõdu, terrass, 2 sauna ja duširuumi, aurusaun, 3 duširuumi, mullivann magamistoas, lisaks soojendusega bassein ja neli kaminat.
* 7 mln kr suuruse maksuvõlaga Kiviõli Keemiatööstus kuulub Toomas ja Raivo Tammele.

13. Tiskre, Tammekaare tee – 14,8 mln kr

* Omanik Tatjana Puusepp, Tetraprint OÜ omanik

* 14. Tallinn, Haabersti, Hargi 19 – 13,5 mln kr

* Omanikud Tatjana Jakovleva ja Valeri Jakovlev.
* Valeri Jakovlev on firmade Korbett, Alefi Kaup ja Balti Ärimaailm omanik.
* Korbettil on 14. aprilli seisuga esitamata maksudeklaratsioon, Balti Ärimaailmal on ligi 2500kr maksuvõlg.

* 15. Tallinna, Lauri tee – 12,8 mln kr

* Maja omanik on Lev Meerzon, kellele kuulub Tsenteri kioskikett.

* 16. Tabasalu, Käo tee 9 – 12,3 mln kr

* Omanik NT Marine logistikadirektor Valeri Kostjuk.

* 17. Pärnu, Papli 21 – 11,8 mln kr

* Omanik on Hendrik Hoogeveen, kellele kuulub Pinea OÜ.
* Firmal on ligi 200 000kroonine maksuvõlg.

* 18. Viimsi, Küti 20 – 11,8 mln kr Omanik Enn Sau

* Enn Saule kuulub kinnisvarafirma Arcman Kinnisvara.

Kommentaar

Tõnu Toompark, kinnisvaraekspert

Kallis kinnisvara on äärmiselt ebalikviidne. Turu suured kukkumised mõjutavad kallist kinnisvara eriti. Sellises hinnaklassis majade müügiperiood võib stabiilsetes tingimustes olla umbes 2 aastat. Kuid meil, kus kinnisvarahinnad iga kuuga langevad, ei saa rääkida stabiilsusest.

Ma loodan, et venelased, keda väidetakse Eesti kinnisvara vastu huvi tundvat, pole nagu jetid, kellest räägitakse hästi palju, kuid keda keegi näinud pole.

Ei julge kinnitada ega ka ümber lükata, et venelased Eestisse kinnisvara ostavad. Pigem ma kahtlen selles.

Inimesed on headel aegadel majaehituste, materjalide ja tehnika valikuga üle pingutanud. Mis see muud majanduskriisi põhjustas, kui ahnus ja edevus kokku.

Eksklusiivsed materjalid ja esemed ei pruugi järgmisele omanikule, eriti juhul, kui need tekitavad lisakulu (nt soojendusega bassein, vms) meeldida.

Inimesed on läinud oma tegevusega üle piiri ja praegusel ajal tuleb arvestada seetõttu kahjumiga.

Artikli autor on Kadri Jakobson, artikkel ilmus 17/04/2009 väljaandes Äripäev.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.03-01.04.2024 Kinnisvara ABC