Statistika: eluasemelaenude intressimäär on kasvanud 5,6% peale

Tõnu Toompark

Uute väljastatud eluasemelaenude keskmine intressimäär, mis veel 2022. a alguses oli 2% on 2023. a juulik Eesti panga andmetel kasvanud 5,6% peale.

Laenude intressimäära kerkimise taga on tõusnud euribor, mis juulis-augustis oli kuu keskmisena 3,9%.

Euribori suurenemine on enamikust laenuvõtjatest samuti üle käinud. Olemasolevate eluasemelaenude intressimäär oli veel poolteist aastat tagasi 2% lähedal. Juuliks 2023. a on see kerkinud 5,46% peale.

Intressimäära tõus on vähendanud koduostjate võimekust teha uusi kodude ostuotsuseid. Samuti on see märkimisväärselt kallimaks teinud olemasoleva laenujäägi teenindamise.

Helgema lootusekiirena on keskpank andnud signaakle, et intressimäärade tõusul on vähemalt mõneks ajaks piir peal. Optimistid ootavad, et juba uuel aastal näeme mõningat intressimäärade allapoole liikumist.

Eluasemelaenude intressimäär ja euribor

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.12.2023 Planeerimisseaduse ja ehitusseadustiku muudatused ning rakenduspraktika