Statistika: eluasemelaenude jääk ligineb 11 miljardile eurole

Tõnu Toompark

Eesti Panga andmetel väljastasid Eestis tegutsevad pangad 2023 III kvartali jooksul uusi eluasemelaene 450 miljoni euro väärtuses. Eluasemelaenude jääk ehk tagasimaksmise protsessis olevate laenude maht oli 10 932 miljonit eurot.

Eluasemelaenude väljastamine 2023 III kvartalis on aastatagusega võrreldes vähenenud 24,8%. Laenukäibe kokkukuivamise taga on asjaolu, et aasta tagasi oli elamispindade ostu-müügitehingute arv väga kõrge. Seega oli tehingute finantseerimise vajadus aasta tagasi tänavusest oluliselt suurem.

Tänavune elamispindade tehingute vähenemine on vähendanud laenunõudlust. Uute laenude vähesem väljastamine kasvatab endiselt eluasemelaenude jääki, mis tänavuse III kvartali lõpus on aastatagusest 6,7% kõrgemal. Nii on eluasemelaenude jääk endiselt kasvamas, kuid aeglustuvas tempos.

2022. a algusega võrreldes on euribor miinusest kasvanud 4,1% peale ja eluasemelaenude jääk ligikaudu 11 miljardile eurole. 192 000 eluasemelaenu omaniku jaoks tähendab see, et aasta-kahe tagusega võrreldes tuleb euribori kasvust tingitud intressimäära tõusu kinnimaksmiseks leida täiendavalt ligikaudu 450 miljonit eurot aastas.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.12.2023 Planeerimisseaduse ja ehitusseadustiku muudatused ning rakenduspraktika