Suurim üürikorterite valik ootab tudengeid Tallinnas

Ühiselamukohtade kibe puudus ja vabadusiha sunnib tudengeid enne uue õppeaasta algust paaniliselt odavaid üürikortereid otsima, suurima valikuga seisavad silmitsi Tallinna õppurid.

Tudengeile taskukohaste korterite hinnatase ja vakantsus on Arco Vara maaklerite hinnangul jäänud mullusega võrreldes enam-vähem samaks. Tartus on hinnad tõusnud ja Pärnus on need juba mitu aastat tõusuteel, ehkki suviste puhkajate asendamine õpilastega on Pärnu eripära ning sügiseks elamist leida pole seal kuigi keeruline. Tartus maksab samas kahetoaline tänavu keskmiselt 30 eurot rohkem kui mullu.

Eesti linnad eristuvad silmnähtavalt tudengilembuse ja ettevaatlikkuse poolest, kuigi korteriomanikel on oma vara õpilastele välja üürimisest seinast seina kogemusi ilmselt kõikjal. Ja on nii neid, kes seda korduvalt teinud ja väga rahul, kui ka neid, kes noorte ülemeelikusest ja tudengielu pahupoolest kannatada saanud.

Seetõttu ei soovi eriti paremate korterite omanikud äsja gümnaasiumi lõpetanud noori jutule võtta. Näiteks väikeses Haapsalus peljatakse õppivaid noori, ehkki vabu kortereid on. Omanikud eelistavad pikemaajalisi elanikke ning pereinimesi.

Korteriomanike jaoks suurendab tänavu riski ka see, et suvel rakendunud kõrgharidusreform kasvatab tõenäoliselt nende esmakursuslaste osakaalu, kellel pole iseseisva elu alustamisel vanematest kuigi suurt rahalist tuge.

Tallinna maakler Helena-Laura Lesment kommenteeris: „Tudengite vajaduste katmiseks jääb kortereid hetkel väheks. Liiga kalleid kortereid ei ole mõtet arvestada, kuid 2- või 3-toalisi kortereid hinnaklassis 300–400 eurot, kus tudengid saaksid omavahel kulusid jagada, napib. Samas 1-toalisi kortereid on minu hinnangul veel vähem saada või siis lähevad need tõesti üleöö ära.” Tallinnas leiab odavaimad korterid mägedel ja Koplis.

Tartu maakleri Anne Heinlo sõnul on tudengite seas enim nõutud 1- kuni 2-toalised korterid. Populaarsiemate üürikorterite hind jääb Tartus 200-450 euro vahele. „Tartus on üüriturg aastaringselt aktiivne ja üürikorterid leiavad kohe endale üürilise,” kinnitas ta.

Heinlo lisas, et suuremate korterite omanikud ei poolda, et korterisse tuleb mitu üliõpilast, pigem eelistatakse peresid. „Üliõpilastega kaasnevad peod jms. Aga 2-toalisi jagatakse kahe peale küll,” lisas maakler.

Pärnus on õpilastel küllaltki lihtne elamispinda leida. „Pärnu eripära – suvel suveüürilised, talvel õpilased,” rääkis maakler Sirje Savvest. „Pärnus on ka mitmeid majutusasutusi, mis talvel töötavad nagu ühiselamud ja kus õpilastele on soodustused.”

Hinnad olenevad Pärnuski palju piirkonnast, aga enam-vähem korras korterid jäävad vahemikku 130-200 eurot, juba paremas korras ja suuremad maksavad 200-300 eurot kuus. Kallimad on juba nii head korterid, et sinna õpilasi nii väga enam ei soovitagi, lisas Savvest.

Noorte kopereerumine korterite üürimisel on Savvesti hinnangul kindel kulude kokkuhoid ja seda Pärnus ka kasutatakse. Odavamad üürikorterid on ahiküttega, lihtsalt kulununud ja aegunud või Sindis.

ja piirkonna juht Aime Opermann ütles, et tavaliselt jääb üürikorterite hind 130-150 euro juurde. Pakkumises on ka kõrgema hinnaga kortereid, mis lähevad üürikorterite vähesuse tõttu samuti hästi. Viimaste 2-3toaliste sisustatud või väga heas korras kesklinna korterite puhul soostus maksma lausa 250-260 eurot kuus, millele lisanduvad kommunaalmaksed. Viljandis vähendavad noored samuti kulusid eluaset mitmepeale üürides.

Jõhvi maakler ja hindaja Kristel Kütt hoiatas, et odavates korterites võib juhtuda, et kui tarvis teha mingeid remonditöid, ei tee omanikud neid kohe. „Siis üürnikud peavad ise kogu aeg omanikele helistama, et töö saaks tehtud,” täpsustas ta.

Narva maakler Tamara Nikolajeva sõnul pole tugendite teema Narvas populaarne. Üürnike seas on rohkem juriidilisi isikuid ja neid, kes sõidavad Narvasse tööle.

Üürikorterite hinnainfo

üürikulu €/kuus, lisanduvad kommunaalmaksud

Tallinn

1-toalised 200-300 €, 2-toalised 300-500 €, 3-toalised 350-700 €, 4-toalised 500-1000 €

Tartu

1- kuni 2-toalised 200-450 €

Pärnu

odavamad korterid 130-200 €, paremas korras ja suuremad 200-300 €

tavaline üürihind 130-150 € piires

Haapsalu

1-toalised alates 70 €, 2-toalised alates 100 €

Narva

1-toalised 60-200 €, 2-toalised 100-250 €, 3-toalised 150-350 €

Odavate korterite miinused

Odava korteriga kaasnevad tavaliselt prussakad, lärmakad naabrid, ebameeldivad lõhnad koridoris, kole ümbrus, fassaad või koridor, vanadest torudest ja elektrijuhtmetest tekkivad avariid, vana ja kulunud mööbel, võimalus, et kodutehnika ütleb ootamatult üles jmt. Sageli tuleb korteriomaniku ja naabritega lahkhelisid klaarida vene keeles.

Piirangud

Ekslik on arvata, et üürikorteris saab teha kõike, mis pähe tuleb. Kui korterit hakkab kasutama mitu noort, lisatakse omaniku soovil kõikide korteris peatuvate isikute nimed ja kontaktandmed üürilepingusse, võimalus on lisada ka klausel, et kõik isikud allkirjastavad lepingu ning vastutavad solidaarselt. Noorte puhul lisatakse vahel ka inimeste arvu piirang ehk mitu elanikku üürikorterit korraga kasutada võib.

Omanikul on õigus nõuda üürnikelt öörahu ajast kinnipidamist ja suuremate koosviibimiste kooskõlastamist. Probleemide ennetamiseks sõlmitakse esimene üürileping lühemaks ajaks, mitte terveks õppeaastaks ega pikemaks. Sellisel juhul vabaneb omanik tülikast noorest suhteliselt kiiresti – leping lõpeb lihtsalt ära ja üürnikul tuleb välja kolida. Kui üürniku rikkimised on mitmekordsed, saab omanik üürilepingu ka katkestada.

Tagatised

Tagatisraha saab üürnikult nõuda maksimaalselt 3 kuu üürisumma ulatuses. Tavapärane praktika on ikka vaid ühe kuu oma, sest Eesti inimene ei ole nii jõukas, et korraga nii suurt summat välja käia. Lepingu tingimuste rikkumise eest võib omanik nõuda erinevaid leppetrahve, kuid omal käel tegutseva üürilevõtja enda mure on kontrollida, kas need trahvid on ka seaduslikud.

Miks kasutada maakleri abi?

Noortel, kellest enamus otsib endale alles päris esimest iseseisvat elukohta, pole eelnevat kogemust. Maakler tunneb piirkonda ja tegutseb kiiresti. Tudengid võiks paluda maaklerit end igakülgselt esindada ning nõustatada üüritavate korterite kvaliteedis. Samas aitab maakler korteriomanikel kõige korrektsemad uued elanikud välja peilida. Kui üürile soovija suudab maaklerteenuse eest tasuda ja lisatagatised maksta, maksab ta tõenäoliselt tulevikus korralikult ka üürimaksed. Märge üürikuulutuses „otse omanikult” kipub ligi meelitama neid, kellel on hilisemad makseraskused.

Anne Oja
Kinnisvara analüütik

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC