Tõnu Toompark: liigne aktiivsus kinnisvaraturul pole hea märk

KinnisvarakoolKinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark tõdes täna seminaril “ ja turuanalüüs”, et majanduskriis ei ole veel lõppenud. “Loodame, et kõige hullem on seljataga, aga palju raskusi on kindlasti veel ees,” lisas ta.

Tallinna korteriturul tehtud korteritehingute arv kasvas eelmisel aastal 21 protsenti, mis näitab suurt aktiivsust. Nii kõrge näitaja on Toompargi sõnul aga pigem ohumärk, sest elu näitab, et mis läheb üles, võib ka alla tulla ning viimase aasta elavnemisele võib järgneda passiivsem periood.

“Ma ei taha öelda seda, et midagi on väga käest ära, kuid kui tehingute arv veel kasvab, siis hakkab küll käest ära minema,” lausus analüütik.

eelistavad praegu kinnisvaraostjate suuremat omafinantseeringut ning analüüsivad enam laenuvõtja võimet laenu tagasi maksta. Turul on samas puudus neist laenuvõtjatest, keda pangad kvaliteetseks peavad.

“Kui laenuteenindamise võime on, siis laenu ka saab. Seda täna ei ole, et laenu anda ei taha. Kui nad ei taha, siis seal taga on ikkagi mingi konkreetne põhjus,” kinnitas Toompark.

Viimaste kvartalite laenukäivete 20protsendiline kasv peab Toompargi hinnangul ühel hetkel jõudma ka kinnisvara hindadesse. “Praegu on nõudlus järele tulnud ning seda kindlasti on soosinud madal intressimäär,” rääkis analüütik.

Kinnisvarahinnad, mis Toompargi sõnul on viimastel aastatel stabiilselt kerkinud, edaspidi palju ei tõuse. Tallinnas, kus toimub lõviosa kinnisvaratehingutest, on kasvulootus suurem ning arvestada võib 5-8 protsendi suuruse tõusuga aastas.

“Mõningatel puhkudel võib öelda, et hinnad on läinud liiga kõrgeks. Tarbija ei ole harjunud, et ta enam 1400 euroga korterit äärelinna osta ei saa. Võibolla on see koht, kus tarbijal on harjumiseks vaja aega,” lisas spetsialist.

Allikas: Riina Kallas, Delfi.ee, http://majandus.delfi.ee/news/kinnisvara/tonu-toompark-liigne-aktiivsus-kinnisvaraturul-pole-hea-mark.d?id=65804712

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

84 − 81 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

30.05.2022 Kinnisvaraturu ülevaade 2022 II kvartal