Arco Vara: Maja maaklerist on kasu nii korteriomanikule kui ka ühistule

Korteriomanike koostöö nn maja maakleriga lihtsustab kommunaalvõlgade kustutamist ning muude kinnisvara majandamisel tekkivate keerulisemat tüüpi probleemide lahendamist.

Korteriomanikud ja üürnikud saavad korteriühistuga koostöölepingu sõlminud maaklerfirmast ja konkreetselt maaklerilt nõuandeid tasuta. Arco Vara nõustab korteriomanikke ning ühistuid igapäevaselt. Oleme nõu andnud ka olukordades, kus korterid olid võlgade tõttu juba sundmüügis, kuid sellele vaatamata oleme alati mõlemaid pooli rahuldava lahenduse leidnud.

Korteriomanikud ja elanikud saavad nn maja maaklerilt tasuta abi nii läbirääkimistekskorteriühistu juhatuse, panga, üürnike, pärijate kui ka naabritega. Kui maja maakler vahendab aga korteri müüki, tekib peale notariaalse tehingu sõlmimist rahaline lisasissetulek ka korteriühistule.

Peale koostöölepingu sõlmimist korteriühistuga paigaldab maakler maja trepikodadesse kas teadetetahvlile või seinale postkaardi suurused reklaamid enda foto ja kontaktandmetega. Sellise reklaami ülesandeks on teavitada korteriühistu liikmeid ja kortermaja elanikke võimalusest küsida tasuta nõu ja saada tehingute vormistamisel abi konkreetselt kinnisvaraspetsialistilt.

Maja maakler on hea eelkõige seetõttu, et eestlased on tagasihoidlikud ja häbelikud, eriti, kui neil on majanduslikke muresid. Sageli on sellised mured lahendatavad suure korteri vahetamisega väiksema vastu või tühja korteri väljaüürimisega. Korteriomanik, kes pole varem ise kinnisvaratehingutega kokku puutunud, ei tea kasvõi sedagi, mis tema korter tegelikult väärt on või kust korralikke ning maksejõulisi üürnikke leida.

Kui kellegil on juba võlad tekkinud, on raske isegi ühistu juhatuse jutule minna ja võlgade kustutamiseks jõukohast maksegraafikut kaubelda. Võlgadest rääkimist pigem välditakse, korteriühistu telefonikõnesid ei võeta enam vastu. Siin on maakler sobilikuks vahendajaks, sest tavaliselt on inimesed nõus läbi kolmanda ja erapooletu isiku rääkima ning oma probleeme lahendama.

Maakler suhtleb korteriühistu juhatusega ja aitab tasuta maksegraafiku koostada usus, et nii korteriomanik kui ka ühistu teda edaspidi soovitavad. Kui korteriühistu pöördub raha kättesaamiseks inkassofirmasse, läheb inkassaator võlglase juurde ja nõuab raha äramaksmist. Kui võlglasel aga raha pole, pannakse tema korter peale teatavate protseduuride läbimist sundmüüki. Mis korteriomanikust edasi saab ja kuhu ta sundmüügist saadud ning võlga ületava vähese rahaga läheb, pole sel juhul oluline.

Erinevalt inkassofirmast pakub ühistuga koostöölepingu sõlminud maaklerfirma kinnisvarateenust. Kui kommunaalteenuste eest võlgu jäänud korteriomanikul on probleeme ka pangaga, abistab maakler näiteks laenu refinantseerimisel. Maakler aitab kodu vahetada, otsides olemasolevale korterile parima hinnaga ostja.

Müügist ja võlgade tasumisest järele jäänud summaga leiab ta korteri müüjale uue eluaseme kas samas piirkonnas, mõnes teises Tallinna linnaosas või mujal Harjumaal. Umbes 40 km raadiuses Tallinnast, näiteks Kosel, Kloogal, Kiilis, Paldiskis, on korterid oluliselt odavamad, kuid on võimalik endiselt ka pealinnas tööl käia.

Kuna vahepealsetel aastatel on kinnisvara hinnad tõusnud, saavad laenuga ostetud korteri müügist teenitud summast enamasti oma raha kätte nii pank kui ka ühistu.

Tore on, kui inimesed pöörduvad vajadusel ning murepilvede kogunedes maja maakleri poole ise, mitte ei oota, et ühistu suunab maaklereid pikaaegsete võlglaste juurde, kellega nad pole ise suutnud ühendust saada ning tulemuslikult suhelda. Kui aga võlad kasvavad, kuid üürnik või korteriomanik on kadunud, aitab maakler neid ka üles otsida.


Artikli allikas on
Arco Vara
Arco Vara
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Korteriühistu põhikirja ja kodukorra koostamine