Statistika: keskmine eluasemelaenu summa liigub mõistlikus suunas

Tõnu Toompark

Eesti Panga andmete baasil oli 2022 IV kvartalis Eesti keskmine eluasemelaen 63 000 eurot. Varasemate kvartalitega võrreldes on Eesti keskmine eluasemelaenu summa õige pisut vähenenud. Netokuupalkadesse arvestatuna on keskmine eluasemelaenu summa vähenenud 49 kuupalgale ehk ligikaudu nelja aasta palga peale.

2021. a ja 2022. a alguses oli keskmine eluasemelaen netopalkades mõõdetuna märksa suurem. Seda põhjusel, et toona kerkisid elamispindade ülehelikiirusel. Palgad kasvasid samuti, kuid oluliselt aeglasemalt.

2022. a jäid elamispindade hinnad paigale, kuid keskmine palk on kasvanud üsnagi kiires tempos edasi. See on keskmise eluasemelaenu toonud ajaloolise keskmise taseme ehk 49 netopalga taseme peale.

Seejuures tuleb arvestada, et tänane eluasemelaen on kõrgest euriborist tingitud intressimäära kasvu tõttu märksa kallim kaup kui aasta või mõni tagasi.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.06.2023 Kinnisvaraturu ülevaade 2023 II kvartal