Kinnisvaraturu liikumisi dikteerivad pangad

Saabunud 2012. aastalt võib elamispindade turul oodata stabiilseid hindu, turuaktiivsuse mõningast langust ja kättesaadavuse vähenemist. Omaette teema on üürituru laienemine, mis võiks samuti eeloleval aastal aset leida.

2011. aasta näitas, et elamispindade tehinguhinnad küll valdavalt tõusid, kuid elamispindade jäi eelmise aastaga samale tasemele. Tehingute hinnatõus oli põhjustatud peamiselt Tallinna aktiivsest uute korterite arendamisest, kus kallimad tehingud statistilise keskmise hinna üles viisid.

Arvestades, et majanduskonjunktuur ei ole aastaga sugugi mitte paranenud, võib oodata sarnaste arengute jätkumist ka käesoleval aastal. Küll peab arvestama, et uusarendus on kõrgete ehitushindade tõttu koomale tõmbumas. Seetõttu mängivad uute korterite hinnad2012. a. hinnastatistikas väiksemat rolli.

Turuaktiivsuse langemise põhjuseks on eelkõige kallinevad intressimäärad ja vähesem uusarenduste maht. Intressimäärad tõusevad eelkõige võlakriisi segaduste tõttu. Loodetavasti suudab intressimarginaali tõusu vähemalt osaliselt kompenseerida euribori prognoositav langus.

Kallim ja keerulisem laenamine raskendab kinnisvaratehingute tegemist. Siiski ei tohiks tänase teadmise juures tehingute arvu langus midagi katastroofilist olla, pigem jääb see 5% suurusjärku. Tallinna ja puhul tähendab see endiselt suhteliselt aktiivset elamispindade turgu. Nii et kurtmiseks ei tohiks kellelgi põhjust olla.

Eeltoodud suundumused viivad eluasemeostu kättesaadavuse vähenemisele. Paigaltammuvad raskemate ja kallimate finantseerimistingimuste valguses tähendavad, et inimesed suudavad kuusissetuleku eest soetada vähem ruutmeetreid elamispinda, kui veel näiteks seljataha jäänud 2011. aastal.

Raskemini kättesaadava eluaseme juurest jõuamegi loogilist rada pidi üürituruni. Kui elamispinda on vaja, kuid seda osta ei suuda, siis on mõistlik alternatiiv eluaseme üürimine. Juba suhteliselt kõrgele tõusnud üürihinnad on turule toomas uusi üürikortereid. Raske on prognoosida, et vaikselt laieneva pakkumise tingimustes peaksid üürihinnad veel tõusma.

Üüritehingute arv saab eeloleval aastal olema kindlasti sama aktiivne, kui see oli ka möödunud 2011. aastal. Siin aga on raske numbrilisi hinnanguid anda, sest usaldusväärne üürituru statistika on meil paraku olematu.

Loodetavasti ei too eesootav 2012. aasta meile suuri vapustusi. Usutavasti hakkab võlakriis vaikselt otsast lahenema. See vaevalt tähendab kiiret majanduskeskkonna paranemist. Pigem ootaks käesolevalt aastalt selguse jõudmist kinnisvaraturule, mis võimaldaks turuosalistel teha pikemaid ja vettpidavamaid prognoose.

Koduomanike ja -otsijate jaoks tähendab2012. a. aega, kus ostu-müügituru võim on endiselt ostjate käes. Ostjad peavad aga arvestama, et nemad omakorda alluvad pankade kallinevate laenude diktaadile. Korterite üürnikud peavad arvestama sellega, et üüripindade valikuvõimalus käesoleval aastal oluliselt ei laiene.


Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC