Jaanus Laugus: Kinnisvaraturg 2015

Uus MaaKui Eesti kinnisvaraturg tervikuna astub suhteliselt stabiilses rütmis, siis selle aasta esimesed neli kuud on Tallinna kinnisvaraturul möödunud päris tempokalt. Tehingumahud on siin aasta võrdluses tõusnud 8,3% ning korterite keskmine hinnatase 5,7%. Kusjuures, käesoleval aastal on juba kahel kuul sündinud kriisijärgsed rekordid.

Sellised näitajad on tekitanud mitmeid arutelusid turu ülekuumenemise teemadel. Kui me jälgime MASU-eelseid tipphindu Tallinnas, siis toonase tasemeni on veel vaid ca 9%. Tallinna keskmist hinda on tõstnud eelkõige uusarenduste müügihinnad, mis on isegi kuni 40% kallimad vanemate hoonete turuhindadest. Sellist hinnavahet võib pidada veidi liiga suureks ning siit võib järeldada, et ees ootab kas vanemate korterite hinnakasv 10% või siis uusarenduste hindade kohandumine sarnases ulatuses allapoole. Stabiilsetel aegadel on hinnavahe uute ja vanemate korterite vahel olnud ühes piirkonnas ca 25-30%.

Maaklerite sõnul on sel aastal tunnetatav märkimisväärne huvi kasv kinnisvara soetamise vastu. Paljud on otsustanud suunata oma säästud kinnisvarainvesteeringuks, mille tõttu on väga nõutud Tallinna korterid hinnavahemikus 50 000-100 000 eurot. Paljud korterid ostetakse välja pangalaenuta ning antakse üürile.

See on ka mõistetav, kui vaadata, millise ralli on läbi teinud aktsiabörsid, mille puhul on mitmed spetsialistid soovitanud oma portfelli pigem müüa. Ka kõige julgem investor on tuleviku aktsiatõusude osas kõhklev ning kinnisvarainvesteering annab siin hea alternatiivi ja parema kindlustunde. Ka kulda investeerimine on minetanud oma sära. On ju ka selle väärismetalli hoidmisel omad negatiivsed küljed, rääkimata suurest hinnakõikumisest. Kinnisvara on reaalne, käega katsutav. Seda omades saab tulu teenida läbi üüritulu ja vara väärtuse kasvu või siis isiklikeks vajaduseks kasutades. Isegi kui kinnisvara hind mingis faasis kõikuma lööb, siis sissetulek üüritulu näol püsib, mis teeb just sellest investeerimisvaldkonnast ühe kõige levinuma maailmas.

Peab tõdema, et erinevalt korteriturust pole maade- ja majadeturg veel sarnast tõusutrendi näidanud. Hinnad ja tehingute arv püsivad üsna stabiilsed. Siiski on arendustegevus hoogustunud ridamajade osas. Võime sellist tüüpi uusehitisi märgata igas Tallinna populaarsemas lähipiirkonnas (Viimsi, Kakumäe, Peetri küla). Ridaelamu on hea alternatiiv perekonnale, kes eelistab korteri asemel oma maalappi ja veidi rohkem privaatsust, kuid kes päris oma majaga veel tegeleda ei jõuaks. Just selliste ostjate hulk on püraegu ka suurenemas. Üsna tihti liigutaksde just magalast ridamajja.

Majade ja maade osas saab teha Tallinna piirkonnas endiselt häid tehingud ning on võimalik avastada huvitavaid leide. Müüjad on endiselt paindlikud ja valmis pakkumisteks. Elamumaa ost atraktiivses elukeskkonnas, Tallinnas või selle lähiümbruses võiks olla üks kaalumist vääriv investeerimisvõimalus lähima 2-3 aasta perspektiivis.

Mida prognoosida lähiajaks? Kindlasti jätkub meile juba harjumuspäraseks muutunud stabiilne rütm, kuid, arvestades arenguid pealinnas, võib eeldada, et sellest lähtuva lainena saavad hoo sisse ka need suuremad linnad, kus töötus on madal ja inimeste sisissetulekud stabiilsed ja püsivad.

Jaanus Laugus
Uus Maa Kinnisvarabüroo juhatuse esimees

Artikli allikas on
Uus Maa
Uus Maa
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine